۲ میلیارد دلار ارزش محصولات سفارشی وزارت نفت به دانش‌بنیان‌ها

وزیر نفت ارزش قرارداد واگذاری بومی‌سازی ۱۵ قلم محصول فناورانه به دانش‌بنیان‌ها را که امروز چهارشنبه نوزدهم بهمن ماه بین وزارت نفت و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری منعقد شد، ۲ میلیارد دلار اعلام کرد.

جواد اوجی امروز چهارشنبه در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری با معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در زمینه بومی سازی تجهیزات و فناوری های گلوگاهی صنعت نفت که در محل معاونت علمی برگزار شد، گفت: ما این تفاهم نامه را به مدت چهار سال با معاونت علمی در راستای بومی سازی تجهیزات کلیدی صنعت نفت منعقد کردیم.

وی با بیان اینکه بزرگترین امتیاز جمهوری اسلامی این است که ذخایر نفتی و گازی زیادی دارد، افزود: در همین راستا رتبه اول را در دنیا از نظر حجم ذخایر نفتی و گازی داریم اما با وجود گذشت ۱۱۴ سال از عمر این صنعت هنوز سنتی کار می کنیم.

اوجی ادامه داد: مقام معظم رهبری همواره در سخنرانی هایشان به این اشاره دارند که باید همه صنایع دانش بنیان شوند و همین موضوع شور و اشتیاقی را در دولت سیزدهم ایجاد کرده است.

وزیر نفت گفت: تصمیم ما از شهریور ۱۴۰۱ به استفاده از ظرفیت ها و توان دانش بنیان ها در صنعت نفت بوده است؛ از این رو بنا داریم گزارش های سنتی را کنار بگذاریم و از تکنولوژی های روز در داخل کشور بهره ببریم.

وی با تاکید بر اینکه بهره مندی از ظرفیت های داخلی می تواند ما را در زمینه تولید کالاهای وارداتی خودکفا کند، افزود: امسال واردات نزدیک به ۲۵۰ قلم کالا را منع کردیم که ظرفیت ساخت داخل آن در کشور مهیا شود.

وزیر نفت با بیان اینکه تعداد شرکت های دانش بنیان حوزه نفت از ۱۵۰ شرکت به ۵۵۵ شرکت افزایش یافته اند، گفت: استفاده از ظرفیت و توانایی دانش بنیان ها هزینه ها را کاهش می دهد ضمن اینکه از واردات این کالاها جلوگیری به عمل می آید. همین موضوع می تواند بهره وری را افزایش دهد تا به دنبال آن تولید ثروت در کشور رقم بخورد.

اوجی با بیان اینکه می توانیم از ۵۷ میلیون بشکه برداشت مخازن نفتی، ۹۰۰ هزار بشکه را برعهده دانش بنیان ها قرار دهیم، گفت: سعی داریم در بخش های مختلف از توانایی شرکت های دانش بنیان استفاده کنیم.

وی ادامه داد: می توانیم تعدادی از حلقه های چاه را برای افزایش برداشت مخازن نفتی به عهده دانش بنیان ها قرار دهیم که این می تواند افزایش بازدهی چاه های کم بازده را به دنبال داشته باشد.

اوجی خاطرنشان کرد: اگر شرکت های دانش بنیان بر اساس استانداردهایی محصولات خود را در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به تولید برسانند، می توانیم تا سال های سال محصولات آنها را خریداری کنیم؛ تضمین خرید یکی از مسائل مهمی است که برای تولیدکنندگان اهمیت دارد.

تفاهم‌‎نامه همکاری مشترک بین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و وزارت نفت در زمینه بومی‌سازی تجهیزات و فناوری‌های گلوگاهی صنعت نفت امروز چهارشنبه با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور و جواد اوجی وزیر نفت امضا شد تا زمینه برای ورود فناوری و نوآوری در بخش‌های گوناگون صنعت نفت، گاز و پتروشیمی فراهم شود.

این تفاهم‌نامه در هفت ماده و به مدت چهار سال بین دوطرف به امضا رسید. 

بومی‌سازی و ساخت تجهیزات گلوگاهی مورد نیاز صنعت نفت، کاهش ارزبری و وابستگی صنایع نفت با هدف توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در راستای تولید اقلام مورد نیاز در این صنعت و ارتقای تاب‌آوری ملی و رقابت‌پذیری بین‌المللی در تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت از جمله محورهای مورد پذیرش دوطرف در این تفاهم‌نامه است. 

بر اساس این تفاهم‌نامه در اولین گام برای اجرایی سازی این تفاهم‌­نامه، اقدامات لازم جهت بومی‌‎سازی موضوعات مذکور در ماده ۵، با حجم بازار تقریبی ۲ میلیارد دلار، در دستور کار کمیته قرار می‌گیرد و در مراحل بعدی اولویت‌­های اقلام گلوگاهی توسط کمیته تعیین خواهد شد.

https://roydadnaft.ir/20737کپی شد!