پیشرفته‌ترین انبار مکانیزه صنعت پتروشیمی ایران به بهره‌برداری می‌رسد

انبار مکانیزه و روباتیک پتروشیمی شهیدتندگویان به‌عنوان پیشرفته‌ترین و هوشمندانه‌ترین انبار مکانیزه صنعت پتروشیمی با ۴۲ روبات صنعتی پس از ۲۰ سال بلاتکلیفی، آماده بهره‌برداری رسمی شد.

به گزارش شـرکت صنـایع پتـروشیمی خلیـج فـارس، شمارش‌ معکوس بهره‌برداری از پیشرفته‌ترین انبار اتوماتیک صنعت پتروشیمی برای بارگیری محصولات گرید نساجی پتروشیمی شهید تندگویان آغاز شده است؛ پروژه‌ای که هدف از احداث آن کاهش هزینه‌های تولید و بارگیری، ایجاد سامانه اطلاعاتی فروش محصولات است.

ارمغان مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان 

این انبار مکانیزه که مجموعه روباتیک پیشرفته و بسیار پیچیده در صنعت پتروشیمی کشور به‌شمار می‌رود، از پارسال، با راه‌اندازی کارگروهی از سوی مدیرعامل پتروشیمی شهید تندگویان با مشارکت دانش‌بنیان‌های ایرانی و با حداقل سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی آماده بهره‌برداری رسمی شده است.

امیرحسین رجاء، سرپرست پروژه انبار اتوماتیک در پتروشیمی شهید تندگویان با تشریح جزئیات راه‌اندازی و بهره‌برداری انبار اتوماتیک و هوشمند این شرکت گفت: این انبار اتوماتیک، سال ۲۰۰۲ از سوی شرکت آلمانی Autefa طراحی و اجرا شده، به‌طوری‌ که این مجموعه سطح اتوماسیون بسیار بالایی دارد و از نظر فناوری در سطح کشور بی‌نظیر و در سطح منطقه کم‌نظیر است. 

روبات‌های همه‌کاره!

وی با بیان اینکه این انبار اتوماتیک شامل ۴۲ روبات صنعتی بوده که مسئولیت جمع‌آوری، انتقال، بسته‌بندی، انبار و گریدبندی محصولات واحدهای POY و Staple را به‌عهده دارند، تصریح کرد: افزون بر این، با بهره‌برداری از این انبار، همه داده‌ها و اطلاعات مربوط به محصول، از زمان تولید، نتایج بازرسی، وزن هر بوبین، نتایج آزمایشگاه، وزن هر پالت، وضع گریدبندی‌شده محصولات موجود در انبار و… جمع‌آوری و در پایگاه داده‌ای ثبت خواهد شد که این اطلاعات برای پایش شرایط تولید و فروش تأثیرگذار خواهد بود. 

سرپرست پروژه انبار اتوماتیک در پتروشیمی شهید تندگویان افزود: در شرایط فعلی فقط کارخانه POY در ظرفیت کامل خود روزانه بیش از ۱۴۰۰۰ بوبین نخ ۱۴ کیلویی تولید می‌کند که معادل ساعتی ۶۰۰ بوبین است.  

رجاء افزود: درحالت ظرفیت کامل، روزانه حدود ۲۰۰ تن محصول تولید می‌شود که این محصول روی ۲۱۷ عدد پالت چیده خواهد شد. 

به گفته وی، برای نگهداری این تعداد پالت در شرایط فعلی به حدود ۳۰۰ متر مربع زمین نیاز بوده و در شرایطی که ۱۰ روز به هر علتی خروج محصول از مجتمع وجود نداشته باشد، فقط ۳۰۰۰ مترمربع برای چیدن پالت‌ها در کنار هم زمین انبار نیاز است. 

سرپرست پروژه انبار اتوماتیک در پتروشیمی شهیدتندگویان در ادامه با بیان اینکه هم‌اکنون درون مجتمع انباری با شرایط فوق (به غیر از انبار نهایی واحد انبار اتوماتیک) وجود ندارد و هر روز نگهداری محصول در شرایط غیراستاندارد سبب کاهش کیفیت محصول خواهد شد، تأکید کرد: انبار نهایی مجموعه انبار اتوماتیک قابلیت ذخیره حدود ۶ هزار پالت محصول POY و ۵ هزار و ۸۰۶ بیل (Bale) محصول Staple را دارد.

رجاء ادامه داد: اگر از کل انبار برای ذخیره‌سازی محصول POY استفاده شود، در آن صورت حدود ۸ هزار پالت در انبار قرار خواهد گرفت. از نظر طراحی این ظرفیت امکان ذخیره‌سازی دو هفته محصول واحدهای نساجی در حالت فول کارکرد را دارد، البته در شرایط فعلی که ۶ خط در سرویس بوده و واحد Staple نیز در سرویس نباشد، بر اساس محاسبات این انبار توانایی ذخیره محصول یک ماه این ۶ خط را دارد. 

سرمایه‌گذاری ۲۰۰ هزار یورویی

وی درباره مقدار صرفه‌جویی ریالی بهره‌برداری این طرح هم گفت: بر اساس این اطلاعات راه‌اندازی انبار اتوماتیک از نظر مالی سال ۱۳۹۹ ماهانه تا ۸ میلیارد ریال صرفه اقتصادی ایجاد می‌کند که با توجه به افزایش هزینه‌ها در سال‌های اخیر، این مبلغ برای سال‌های آینده به مراتب بیشتر خواهد شد.

سرپرست پروژه انبار اتوماتیک در پتروشیمی شهیدتندگویان میزان سرمایه‌گذاری اجرای این طرح را حدود ۲۰۰ هزار یورو عنوان کرد و گفت: تمامی مراحل راه‌اندازی و بهره‌برداری این انبار اتوماتیک با مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان و سازندگان ایرانی انجام شده است.

https://roydadnaft.ir/20435کپی شد!