توافق لبنان و قطر برای کاوش و استخراج نفت و گاز

توافقنامه کاوش و استخراج نفت و گاز از آب های اقتصادی لبنان بین بیروت و ائتلاف شرکت انرژی قطر و شرکت های توتال و اِنی امضا شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، توافقنامه کاوش و استخراج نفت و گاز از آب های اقتصادی لبنان بین بیروت و ائتلاف شرکت انرژی قطر و شرکت های توتال و اِنی امضا شد.

قطر، روز یکشنبه اعلام کرد: به همراه شرکت «توتال انرژی» فرانسه و «انی» ایتالیا در کنسرسیومی که قرار است اکتشاف هیدروکربن‌ها را در یک منطقه دریایی در جنوب لبنان، در مرز با اسرائیل آغاز کند، مشارکت می‌کند.

رژیم صهیونیستی و لبنان در اکتبر ۲۰۲۲ توافقنامه‌ای را برای تعیین مرز‌های دریایی خود پس از میانجیگری طولانی مدت آمریکا امضا کرده اند.

این توافقنامه به لبنان اجازه می‌دهد در ازای پرداخت مبلغی (غرامت) به تل آویو، اکتشاف در میدان قانا را که بخشی از آن در آب‌های سرزمینی فلسطین اشغالی قرار دارد، آغاز کند.

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان گفت: شرکت نواتک روسی در سال ۲۰۲۲ از کنسرسیوم توسعه میدان قانا خارج شد. قطر اکنون ۳۰ درصد از سهام کنسرسیوم اکتشاف منابع انرژی در قانا را در اختیار دارد و «توتال» و «انی» نیز هرکدام ۳۵ درصد این سهام را در اختیار دارند.

این قرارداد در بیروت، بین ولید فیاض، وزیر انرژی لبنان، سعد الکعبی، همتای قطری وی و مدیر عامل شرکت انرژی قطر، پاتریک پویانه، مدیر عامل «توتال» و دنی کلودیو دسکالزی، مدیر عامل «انی» امضا شد.

وزیر انرژی لبنان در سخنانی گفت: با سایر لبنانی ها امیدواریم اکتشافات نفتی به لبنان برای تحقق اهداف راهبردی اش کمک کند.

ناجی ابی عاد، کارشناس انرژی گفت: ورود قطر به این کنسرسیوم، اهمیت سیاسی ویژه‌ای برای لبنان در بحبوحه فروپاشی اقتصادی دارد.

وی افزود: این مشارکت قطر، به ویژه به علت روابط قطر با کشور‌های غربی و حتی با رژیم صهیونیستی، ضمانت سیاسی به همراه دارد.

https://roydadnaft.ir/20260کپی شد!