اجرای موفق توپکرانی خط لوله انتقال گاز مایع ۱۶۰۰ بیدبلند

به منظور افزایش تامین سوخت زمستانه کشور عملیات توپکرانی خط لوله انتقال کارخانه گاز مایع ۱۶۰۰ بیدبلند انجام شد. جواد تقی‌‌‌زاده، مدیرعامل شرکت آغاجاری با اعلام این خبر افزود: با انجام موفقیت‌‌‌ توپکرانی در خط لوله خوراک، کارخانه گاز و گاز مایع ۱۶۰۰ بیدبلند به ظرفیت طراحی خود رسید و میزان تولید گاز سوخت زمستانی به حدود ۱۷ میلیون مترمکعب افزایش یافت.

وی با اشاره به شرایط بحرانی افت دما و نیاز کشور به سوخت زمستانی و اهمیت پایداری تولید افزود: کارخانه گاز و گاز مایع ۱۶۰۰ با یک خط لوله ۴۲ اینچ به طول ۲۳ کیلومتر خوراک موردنیاز پالایشگاه گاز بیدبلند -۱ را پس از فرآورش عملیاتی و تثبیت نقطه شبنم تامین می‌کند. به این منظور به علت انباشت بیش از حد مایعات درون خط لوله انتقال خوراک ظرفیت فرآورشی این کارخانه تقلیل یافت که با هماهنگی شرکت ملی مناطق نفت‌‌‌خیز جنوب عملیات توپکرانی در دستور کار قرار گرفت.

تقی‌‌‌زاده تصریح کرد: با توجه به حجم بالای مایعات و احتمال طولانی شدن عملیات توپکرانی با تاکید بر نقش برنامه‌‌‌ریزی و کنترل عملیات کلیه اقدامات اجرایی اعم از بستن شیرآلات گاز، تخلیه و کاهش فشار گاز، توپک‌گذاری، رانش توپک با سرعت مجاز، مدیریت سرعت طی عملیات، تخلیه و انتقال مایعات گازی با رعایت تمام الزامات ایمنی با موفقیت انجام شد.

وی اظهار کرد: همچنین در این عملیات بیش از ۱۴‌هزار بشکه مایعات گازی نیز استحصال و به چرخه تولید بازگشت و کارخانه گاز و گاز مایع ۱۶۰۰ در تاریخ ۲۹ دی ماه راه‌‌‌اندازی شد و در مدار عملیاتی برای تامین سوخت زمستانی کشور با حداکثر توان فرآورشی قرار گرفت. امید است هموطنان با تلاش‌‌‌های جهادگونه همکاران صنعت نفت زمستان سخت را با حداقل مشکلات سپری کنند.

https://roydadnaft.ir/20223کپی شد!