دانش‌بنیان شدن صنعت نفت و گاز با کمک سیاست تولید بار اول، به معنای افزایش فرصت‌های صادراتی است

عضو سابق کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: دانش بنیان شدن صنعت نفت و گاز با کمک تولید بار اول اقلام راهبردی این صنعت می تواند ما را از خام فروشی برهاند و زمینه را برای صادرات و سودآوری بیشتر این صنایع فراهم کند. دستیابی به این اهداف نیاز به توجه مدیران صنعتی به این بخش دارد تا تهدید تحریم ها را تبدیل به فرصت کنیم. همچنین تبدیل منابع طبیعی خدادادی به محصولات با ارزش افزوده بالا در گرو تولید بار اول تجهیزات پالایشی و پتروپالایشی است. 

با گذشت بیش از یک سال از شروع به کار دولت سیزدهم، بیشترین اقدامات در زمینه خنثی سازی تحریم‌های حوزه نفت و گاز کشور صورت گرفته است. در نتیجه ی این تلاش ها،  برای اولین بار بعد از انقلاب به کمک خودکفایی در فرآیند پالایشگاهی و تولید بار اول تجهیزات پالایشی به سهامداری و سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌های فراسرزمینی اقدام کرده و فروش نفت خود را به میزان ۴۰ درصد افزایش داده ایم. در این مدل، ایران با صادرات تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی به پالایشگاه‌های با ظرفیت نیمه فعال و بازسازی این پالایشگاه‌ها و تکمیل زنجیره فرآیندی پالایشگاه مذکور، ظرفیت آن را به حداکثر میزان خود بازمی‌گرداند و میزان ظرفیت اضافه شده با خوراک نفت خام ایرانی پالایش می شود. بنابراین، تولید بار اول تجهیزات پالایشی نه تنها زمینه صادرات تجهیزات پالایشگاهی را فراهم کرده است، بلکه بستر جدیدی برای فروش نفت خام ایران و تبدیل آن به فرآورده‌های نفتی غیرقابل تحریم نیز فراهم شده که خنثی کردن تحریم‌ها در حوزه تجارت انرژی کشور را به همراه داشته است.

به زعم کارشناسان، تجربیات ما در زمینه ی دارویی و نظامی نشان می دهد که ظرفیت های لازم را به لحاظ دانش بنیانی برای ایجاد یک تحول صنعتی در کشور داریم. به طوری که اقلام راهبردی در صنایع بزرگ از جمله صنعت نفت و گاز در کشورمان تولید شود و کمترین وابستگی را به خارجی ها داشته باشیم. نظرات ابوالقاسم جراره، استاد دانشگاه و عضو سابق کمیسیون صنایع و معادن مجلس را در خصوص لزوم استفاده ی حداکثری از ظرفیت های دانش بنیانی کشور در صنایع نفت و گاز در ادامه می خوانید.

 جراره با اشاره به این موضوع که دشمن طی یک برنامه ی هدفمند کشور ما را مورد هجمه قرار داده است، تصریح کرد: یکی از هجمه های اصلی که غرب علیه کشورمان به کار گرفته است، جنبه ی اقتصادی دارد. مهم ترین ابزار دشمن در این زمینه تحریم است که به صورت گسترده طی سالیان گذشته علیه کشور ما اعمال شده است. تحریم ها از یک منظر تهدیدی برای کشور هستند و از منظر دیگر می توانیم آن ها را به فرصتی برای کشور تبدیل کنیم. به طوری که شرکت های دانش بنیان و نخبگان بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرند و در روند توسعه ی صنعتی کشور از توان آن ها استفاده کنیم. به این ترتیب، تحریم ها که یک تهدید بزرگ برای کشور هستند به یک فرصت تبدیل می شوند و در راستای بالفعل کردن ظرفیت های بالقوه ی انسانی و نخبگانی کشور از آن ها استفاده می کنیم.

تجهیزات-نفت-گاز-پتروشیمی

وی در ادامه گفت: خوشبختانه نگاه خودباورانه ای در کشور شکل گرفته است و باید از آن در راستای دانش بنیان کردن صنایع بزرگ از جمله صنعت نفت و گاز کشور بهره بگیریم. در حوزه های مختلف به ما ثابت شده است که توان داخلی و دانش بنیانی لازم را برای پیشرفت داریم. هر جا به ظرفیت های خودمان اعتماد کرده ایم و آن ها را به کار گرفته ایم، نتایج چشمگیری به دست آورده ایم. در صنعت نفت و گاز نیز می توانیم با استفاده از ظرفیت های نخبگانی کشور به تولید تجهیزات راهبردی اقدام کنیم و حتی الامکان از وابستگی خودمان به دیگران بکاهیم.

به گفته ی این عضو سابق کمیسیون صنایع و معادن مجلس، مقام معظم رهبری سال هاست موضوع لزوم دانش بنیان شدن صنعت نفت و گاز را به عنوان یک صنعت پول ساز برای کشور مطرح کرده اند. مهم این است که باور به این الزام در مسئولان شکل بگیرد و به سمت استفاده ی حداکثری از ظرفیت های داخلی و دانش بنیانی گام برداریم. دانش بنیان شدن صنعت نفت و گاز با کمک تولید بار اول اقلام راهبردی این صنعت می تواند ما را از خام فروشی برهاند و زمینه را برای صادرات و سودآوری بیشتر این صنایع فراهم کند. دستیابی به این اهداف نیاز به توجه مدیران صنعتی به این بخش دارد تا تهدید تحریم ها را تبدیل به فرصت کنیم. همچنین تبدیل منابع طبیعی خدادادی به محصولات با ارزش افزوده بالا در گرو تولید بار اول تجهیزات پالایشی و پتروپالایشی است.

وی در پایان تأکید کرد: صادرات کاتالیست به روسیه، استفاده از دستاوردهای دانش بنیانی در پارس جنوبی و افزایش تولید در این مجتمع و نوسازی تجهیزات پالایشگاهی در سوریه، ازبکستان و ونزوئلا با استفاده از تولیدا بار اول در کشورمان چند نمونه از نتایج اعتماد ما به توان داخلی است. ما ظرفیت های بالایی به لحاظ فنی و مهندسی در کشور داریم و از طریق بالفعل کردن آن ها می توانیم بیش از پیش در راستای خنثی سازی تحریم ها گام برداریم. اقداماتی که اخیراً وزارت نفت در خصوص استفاده از تولیدات بار اول و اعتماد به شرکت های دانش بنیان ها به اجرا گذاشته، دستاوردهایی داشته که در بالا به آن ها اشاره شد. ادامه ی این روند می تواند ما را به ثمرات چشمگیری برساند. فعالیت های تحقیق و توسعه نیاز به تأمین مالی دارد که هزینه ی آن را دولت باید بپردازد. استفاده از ظرفیت های دانش بنیانی در همه ی وزارتخانه ها باید در دستور کار قرار بگیرد تا در نهایت شاهد تحول صنعتی کشور باشیم.

https://roydadnaft.ir/19761کپی شد!