وزیر نفت: امیدوارم زمستان را بدون قطع گاز خانگی پشت سر بگذاریم

وزیر نفت با اعلام اینکه امروز در پیک مصرف گاز هستیم، تاکید کرد که سعی داریم توزیع گاز را مدیریت کنیم، خط قرمز ما مصرف خانگی است و به دستور رییس جمهور اولویت اول وزارت نفت همین است.

جواد اوجی در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به گزارش‌های هواشناسی که پیش بینی شود یک جبهه هوای بسیار سرد سیبری را در کشور داشته باشیم و این برودت هوا تا هفته اول بهمن ادامه داشته باشد، گفت: الان هم در مناطق شمالی و نیز کل کشور دمای ۲۱ استان زیر صفر است و یخبندان داریم. الحمدالله با تدابیر خوبی که وزارت نفت و شرکت ملی نفت و گاز در بحث تولید حداکثری گاز از میادین مشترک و مستقل اندیشیده و با توجه به اینکه همه خطوط ما از قبل تعمیر شده‌اند، مشکلی در تامین گاز کشور نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: امروز در پیک مصرف گاز هستیم سعی داریم توزیع گاز را مدیریت کنیم، خط قرمز ما مصرف خانگی است و به دستور رییس جمهور اولویت اول وزارت نفت همین است. ما از یک ماه پیش به ۲۶ میلیون مشترک گازی در کشور گفته بودیم که رعایت کنید و بهینه مصرف کنید و راه‌های مصرف بهینه را هم آموزش دادیم. درخواست کردیم از مردم که در خانه لباس گرم بپوشند و در محیطی که کار یا زندگی می‌کنیم یک درجه فشار گاز یا درجه بخاری را کاهش دهیم. هر یک درجه که کم کنیم، ۲۵ میلیون متر مکعب گاز صرفه جویی می شود.

اوجی اضافه کرد: بعضی از مدیران و کارکنان ما در سکوها و پالایشگاه ها چهار هفته است که اجازه ندارند به خانه بروند و شرایط سختی دارند. از این رو از هم‌وطنان‌مان می‌خواهم بخاری‌ها را کمتر کنید و سیستم گرمایش در اتاق و محیطی که استفاده نمی شود را خاموش کنید. وظیفه ماست که گاز را به مردم برسانیم و این طور نیست که بگوییم استفاده می‌کنیم، پولش را می دهیم، بله پولش را می گیریم، اما هر جا خارج از الگوی مصرف بود اول اخطار می دهیم و بعد قطع می کنیم، بعد گله مند نشوید.

وی اضافه کرد: در دولت هم همین امروز دماسنج گذاشتند و دیدند که مصرف بهینه است. ما مراقبت و نظارت را از ارگان‌های دولتی شروع می‌کنیم و به مجتمع های مسکونی می گوییم که رعایت کنید. این دستورالعمل از یک ماه پیش ابلاغ شده است که یک ساعت قبل از شروع کار وسایل گرمایش را روشن کنید و یک ساعت قبل از پایان کار باید خاموش شود.

وزیر نفت تصریح کرد: وزارت نفت تمام تلاشش را کرده است و می طلبد مردم عزیز کمک کنند تا این گاز را به تمام مردم برسانیم. ما بزرگترین شبکه گازرسانی دنیا را داریم، بیش از ۴۸۰ هزار کیلومتر شبکه گاز رسانی داریم. بنده موظف‌ام گاز مردم را تامین کنم. این هوای سرد سابقه نداشته است، این هوا را احتمالا در هفته اول بهمن هم داریم و ماندگار است. ممکن است افت فشار ایجاد شود اما امیدواریم با همکاری مردم مشکلی در مصرف خانگی ایجاد نشود.

اوجی در پاسخ به اینکه دمای وسایل گرمایش خانه خودتان چند است گفت: دمای خانه من ۲۱ تا ۲۲ است به محض اینکه وارد خانه می شوم سریع لباس گرم و جوراب می پوشم و نمی گذارم اصرافی شود. امیدوارم زمستان را بدون قطع گاز خانگی پشت سر بگذاریم.

انتهای پیام

https://roydadnaft.ir/19680کپی شد!