توسعه همکاری علمی ایران و بلاروس با محوریت صنایع نفت و گاز و مدیریت منابع آب

در دیدار سفیر جمهوری بلاروس در جمهوری اسلامی ایران با قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، طرفین بر همکاری های علمی و فناوری به ویژه در حوزه مسائل آب و صنایع نفت و گاز تاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دمیتری کالتسوف سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری بلاروس در جمهوری اسلامی ایران  با حضور در ستاد وزارت علوم با دکتر وحید حدادی اصل قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل دیدار و گفتگو کرد.

 دکتر وحید حدادی اصل در این دیدار با اشاره به پیشرفت های زیادی که جمهوری اسلامی ایران در زمینه علم و فناوری  کسب کرده است  و از لحاظ علمی رتبه ۱۵ دنیا را در اختیار گرفته است گفت : با این حجم از دستاوردهای علمی و فناوری به دنبال گسترش همکاری های علمی با کشورهای دوست به ویژه کشورهای همسایه و نزدیک هستیم.

 رئیس مرکز همکاری های علمی و فناوری وزارت علوم اظهار داشت: هدف ما از گسترش همکاری های علمی و فناوری انتقال تجربیات و کسب فناوری های جدید می باشد و در این زمینه آن دسته از رشته های علمی که نیاز های امروز صنعت و خدمات ما را پاسخ بدهد در اولویت همکاری های علمی قرار دارد.

 وی گفت:  ایران به عنوان یک کشور غنی از لحاظ منابع نفت و گاز به دنبال نوسازی صنایع مربوط به این حوزه و استفاده از فناوری های روز دنیا در صنایع نفت و پتروشیمی است که در این زمینه کشور بلاروس نیز دارای توانایی های علمی و تجربیات مناسبی هست و امکان همکاری های علمی وجود دارد.

 دکتر حدادی اصل با اشاره به قرار گرفتن  ایران در اقلیم خشک و کمبود منابع آبی، مدیریت منابع آب را بسیار مهم دانست و گفت: علاقمندیم در حوزه علوم و فناوری های مربوط به منابع آب با کشور بلاروس همکاری کرده و از پژوهش های آن کشور در این حوزه استفاده کنیم.

 در ادامه این دیدار دیمتری کالتسوف سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری بلاروس در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به روابط نزدیک سیاسی ایران و جمهوری بلاروس گفت:  بسیار علاقمندیم که این روابط سیاسی در زمینه های علم و فناوری نیز ارتقا یابد.

 وی با اشاره به برگزاری هفت دوره  کمیسیون مشترک همکاری بین دو کشور در سالیان گذشته گفت : آمادگی داریم با سفر هیئت ایرانی به بلاروس هشتمین کمیسیون مشترک را در یک ماه پیش رو برگزار کنیم تا مقدمات همکاری های علمی و فناوری را در آستانه سفر رئیس جمهور بلاروس به ایران فراهم نماییم.

دیمتری کالتسوف با استقبال از پیشنهاد دکتر وحید حدادی است برای همکاری در زمینه های نفت و گاز و مدیریت منابع آب گفت: همکاری در این حوزه ها را در دستور کار کمیته مشترک همکاری های دو کشور قرار میدهیم.

 وی با اشاره به سفر مقاماتی از کشور بلاروس به ایران در گذشته نه چندان دور و  بازدید نخست‌ وزیر بلاروس از مرکز توسعه فناوری در مرکز توسعه تجارت ایران گفت: بلاروس  به پیشرفت های علمی ایران واقع است و به همین دلیل علاقمند به همکاری در این حوزه می باشد.

در پایان این دیدار هدایایی به رسم یادبود بین طرفین تبادل شد. 

https://roydadnaft.ir/19522کپی شد!