کاهش ۵۰ درصدی صادرات گاز شرکت روسی گازپروم/روی آوردن روسیه به بازارهای آسیا

خبرگزاری بلومبرگ به نقل از «الکساندر میلر»، مدیرعامل شرکت دولتی گازپروم روسیه نوشت: صادرات گاز طبیعی این شرکت طی سال ۲۰۲۲ میلادی به میزان نزدیک به ۵۰ درصد کاهش یافته و به ۱۰۰٫۹ میلیارد مترمکعب رسیده است، این حجم از صادرات گاز پایین‌ترین میزان از سال ۲۰۰۰ میلادی است.

این کاهش چشمگیر صادرات گازپروم روسیه در نتیجه مجموعه‌ای از عوامل روی داده است که مهمترین آن، کاهش صادرات گاز روسیه از طریق خط لوله‌ها به اروپا در واکنش به تحریم‌های اعمالی اتحادیه اروپا علیه مسکو در پی جنگ با اوکراین است.

دلیل دوم کاهش صادرات گازپروم هم به روی‌آوری اتحادیه اروپا به خرید گاز مایع از دیگر کشورها در تلاش برای کاهش وابستگی به گاز طبیعی صادراتی روسیه از طریق خط لوله‌هاست.

در همین رابطه، میلر طی سخنانی در پایان سال میلادی گذشته اعلام کرد: تقاضای جهانی برای گاز طبیعی به مقدار ۶۵ میلیارد مترمکعب به دلیل بحران اپیدمی کرونا و محدودیت‌های چین کاهش یافته است اما انتظار می رود تقاضای جهانی گاز در آینده رشد داشته باشد و شرکت گازپروم آماده این رشد در تقاضای جهانی گاز است.

وی گفت: انتظار می رود چین به میزان ۴۰ درصد از رشد تقاضای جهانی گاز را به خود اختصاص دهد، ما در حال برنامه ریزی برای افزایش صادرات گاز به چین به میزان ۴۸میلیارد متر مکعب هستیم.

در همین راستا، «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه در ماه گذشته میدان گازی کوفیکتا در شرق سیبری را افتتاح کرد که دارای ذخیره گازی در حدود ۱٫۸ تریلیون مترمکعب است که گاز تولیدی آن به چین صادر خواهد شد.

آسیا؛ بازار جایگزین انرژی روسیه

از زمان جنگ علیه اوکراین و تحریم‌های غربی، آسیا تبدیل به اولویت صادرات انرژی روسیه تبدیل شده و چین و هند به ترتیب به بزرگترین مشتریان گاز روسیه در این قاره بدل شده‌اند.

«الکساندر کوزلوف»، وزیر منابع طبیعی و محیط زیست روسیه پیش از این در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفته بود که دولت روسیه در حال برنامه‌ریزی برای افزایش حفاری و اکتشافات نفت و گاز به خصوص در شرق سیبری است تا صادرات خود به شرکای آسیایی را افزایش دهد.

به نوشته نشریه امریکایی «اویل پرایس»، افزایش حفاری‌های شرکت‌های روسی در شرق سیبری به این دلیل است که میادین نفت و گاز در غرب این منطقه دارای ذخایری اندک برای استخراج است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، وزیر منابع طبیعی روسیه اوایل سال گذشته اعلام کرده بود ذخایر نفت روسیه با روند فعلی تولید سالانه تا سال ۲۰۸۰ عمر خواهند کرد. روسیه همچنین با روند فعلی تولید سالانه، ذخایر گاز طبیعی به مدت ۱۰۳ سال دیگر خواهد داشت.

https://roydadnaft.ir/19475کپی شد!