ربات‌ها به موتور محرک بخش نفت و گاز تبدیل می‌شوند

شرکت «گلوبال دیتا» در گزارشی اعلام کرد ربات‌ها کاربردهای مختلفی در صنعت نفت و گاز دارند و به موتور محرک در این صنعت تبدیل خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری زاویا (ZAWYA)، بنا بر اعلام شرکت برجسته حوزه داده و تحلیل «گلوبال دیتا»، ربات‌ها کاربردهایی در وظایف مختلف در صنعت نفت و گاز از تحقیقات و کار با مواد گرفته تا ساخت و ساز و بازرسی و تعمیرات و نگهداری دارند. ربات‌ها همچنین می‌توانند برای وظایف مختلف با هدف تسهیل کار و بهبود بهره‌وری بهینه سازی یا شخصی‌سازی (customised) کاربرد پیدا کنند.

در مرحله طراحی و برنامه‌ریزی یک پروژه نفت و گاز، ربات‌ها می‌توانند برای اجرای نظارت‌های هوایی یا بررسی‌های زمین‌شناختی و لرزه‌نگاری در جریان کار اکتشافی مورد استفاده قرار گیرند. پهپادهای هوایی یا زیرآبی نیز بسته به موقعیت پروژه و الزامات کاری می‌توانند بکار گرفته شوند.

بنا بر اعلام «گلوبال دیتا»، اتوماسیون یک مزیت مهم رباتیک است که موجب بهبودهایی در زمینه‌های کارایی و ایمنی می‌شود. اتوماسیون امکان کارهای زیادی را در زمینه بازرسی و نگهداری و همزمان ارسال داده‌های فیدبک برای کمک به محدود کردن هزینه‌های عملیاتی فراهم می‌سازد.

این گزارش می‌افزاید که انتظار می رود پیشرفت‌ها در زمینه ربات‌های مدولار (modular ) و قابل سفارشی‌ کردن (customizable ) به استفاده بیشتر از رباتیک در صنعت نفت و گاز منجر شود. این موسسه در گزارش خود با عنوان «رباتیک در نفت و گاز» خاطرنشان کرد که هر چند رباتیک به مدت چند دهه بخشی از صنعت نفت وگاز بوده است، اما افزایش دیجیتالیزه شدن و ادغام با هوش مصنوعی، محاسبات ابری (cloud computing ) و اینترنت اشیاء به متنوع شدن کاربرد ربات در این صنعت کمک کرده است.

براساس پیش بینی گلوبال دیتا، ارزش صنعت رباتیک در سال ۲۰۲۱، ۵۲.۹ میلیارد دلار بود و تا سال ۲۰۳۰ به ۵۶۸ میلیارد دلار خواهد رسید و نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) ۳۰ درصد را ثبت می کند. ربات‌ها موتور رشد صنعت خواهند بود و بخش نفت و گاز از موارد استفاده در حال ظهور سود زیادی خواهد برد.

به گفته وی، پیش بینی می شود حجم موارد استفاده از رباتیک در صنعت نفت و گاز همزمان با دیجیتالی شدن به سرعت رشد کند.

انتظار می‌رود ربات‌های صنعتی با پشتیبانی تحلیلی از فناوری‌های دیجیتال، به ستون اصلی صنعت نفت و گاز، به‌ویژه در بخش بالادست تبدیل شوند، جایی که نگرانی‌های امنیتی و امنیتی پرسنل زیادی وجود دارد.

https://roydadnaft.ir/19412کپی شد!