سکوی ۷ هزار تنی میدان رشادت سال ۱۴۰۳ تکمیل می‌شود| ساخت پالایشگاه آناهیتا در آینده نزدیک

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا گفت: برای ساخت سکوهای فشارافزایی باید از همه ظرفیت‌های کشور از جمله قرارگاه و شرکت صدرا استفاده شود و مذاکراتی برای این منظور انجام شده است.

به گزارش وزارت نفت، سیدحسین هوش‌السادات امروز (سه‌شنبه، ۲۲ آذرماه) به مناسبت سی‌وسومین سالروز تأسیس قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تشریح اقدام‌های انجام‌شده این قرارگاه و وضع پروژه‌های در حال اجرا گفت: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) از سال پیش طرحی را با عنوان طرح ۵۰ در ۵۰ آغاز کرد تا بر این اساس ۵۰ پروژه عمده و مهم کشور در ۵۰ هفته به بهره‌برداری برسد که از این تعداد ۵۰ پروژه به‌صورت کامل یا فازی تکمیل شده است.

وی در تشریح‌ پروژه‌های مرتبط با وزارت نفت در حا اجرای قرارگاه نیز تصریح کرد: شرکت صدرا ساخت دو سکوی میدان رشادت‌ را در اختیار دارد که یکی از این سکوها تقریباً رو به تکمیل است و انتظار می‌رود تا پایان امسال برای حمل و نصب در محل آماده شود و سکوی دیگر نیز در زمان خود آماده و برای حمل و نصب اقدام می‌شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) با بیان اینکه توسعه میدان‌های نفت و گاز و موضوع فشارافزایی در کشور در اولویت است، گفت: مخزن میدان گازی پارس‌جنوبی به‌دلیل برداشت گاز دچار افت فشار می‌شود و بر اساس تأکید وزیر نفت، باید فشارافزایی برای تأمین خوراک پالایشگاه‌ها انجام شود.

هوش‌السادات اجرای طرح‌های فشارافزایی را منوط به ساخت سکوهای فشارافزایی دانست و اظهار کرد: مذاکراتی در این باره انجام شده است و اگر قرار باشد این طرح‌ها اجرا شود باید از همه ظرفیت‌های کشور از جمله قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) و شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) استفاده شود.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه تجربه ساخت چنین سکوهایی با حجم ۷ هزار تن در کشور وجود ندارد و چگونه قرار است انجام شود، افزود: در بسیاری از طرح‌ها از جمله پالایشگاهی به عظمت ستاره خلیج‌فارس تجربه ساخت وجود نداشت و در سکوهای دریایی پارس جنوبی و بسیاری دیگر از کارها تجربه چندانی وجود نداشت و مردم ایران در شرایط تحریم دست روی دست نمی‌گذارند و کارهای نشد را ممکن می‌کنند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) با بیان اینکه ساخت سکوی فشارافزایی بسیار پیچیده است، اظهار کرد: فناوری ساخت این سکوها در انحصار چند شرکت محدود بین‌المللی است، اما وزارت نفت به این موضوع ورود کرده است و شرکت‌های داخلی نیز ابراز آمادگی کرده‌اند و به‌ویژه ساخت توربوکمپرسورهای سازگار با گازهای ترش میدان نیازمند مواد خاصی است که کار آن از سوی شرکت‌های خاص ایرانی آغاز شده است.

هوش‌السادات با بیان اینکه ساخت سکوهای فشارافزایی در بخش دریا و خشکی در برنامه است، تصریح کرد: شرکت صدرا ساخت سکوی دوم رشادت با حجم ۷ هزار تن را در حال اجرا دارد و در این زمنیه از تجربه لازم برخوردار است، این سکو اوایل ۱۴۰۳ تکمیل می‌شود و به بهره‌برداری می‌رسد و هم‌اکنون ۶۰ تا ۷۰ درصد پیشرفت دارد و بعضی از تجهیزات آن باید وارد یا در داخل ساخته شود.

وی درباره پالایشگاه‌های میعانات گازی و برنامه این قرارگاه برای ساختن پالایشگاه‌های بیشتر گفت: ساخت پالایشگاه باید متناسب با ظرفیت خوراک در کشور انجام شود. هم‌اکنون، براساس خوراک میعانات گازی موجود، پالایشگاه‌های ستاره خلیج‌فارس، مهر خلیج‌فارس و یک پالایشگاه دیگر در منطقه سیراف که مجوز ساخت دریافت کرده است، کفایت می‌کند و در صورت سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی و تأمین خوراک باید برای ساخت پالایشگاه‌های جدید برنامه‌ریزی کرد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) درباره ساخت پالایشگاه‌های نفتی نیز تصریح کرد: قرارگاه سازندگی در این پروژه‌ها فعالیت‌هایی داشته و اکنون نیز برای ساخت چنین پالایشگاه‌هایی اعلام آمادگی کرده است از جمله پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و طرح‌های ارتقای کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه‌های نفتی از جمله پالایشگاه بندرعباس و تبریز.

هوش‌السادات درباره طرح احداث پالایشگاه آناهیتا کرمانشاه نیز توضیح داد: اقدام‌های خوبی برای احداث این پالایشگاه شده است و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد آغاز عملیات اجرایی این پالایشگاه باشیم.

https://roydadnaft.ir/19019کپی شد!