شغل دریانوردی در لیست مشاغل سخت ثبت می‌شود

معاون روابط کار وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: ما در شورای عالی حفاظت فنی و با کمک دیگر دستگاه‌ها تلاش کردیم تا مطالبه ثبت شغل دریانوردی در لیست مشاغل سخت و زیان آور به سرانجام برسد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی نفتکش ایران، علی‌حسین رعیتی‌فرد معاون روابط کار وزیر، تعاون،کار و رفاه اجتماعی روز دوشنبه به همراه هیئت همراه با سفر به عسلویه، از کشتی نفتکش «هپینس» بازدید کرد.

در حاشیه این بازدید، نشست صمیمی معاون وزیر کار با پرسنل کشتی نفتکش هپینس نیز برگزار شد علی‌حسین رعیتی‌فرد در این نشست پس از شنیدن دغدغه‌های دریانوردان این نفتکش، به مطالبات و خواسته‎های دریانوردان رسیدگی کرد که طولانی بودن مدت زمان کار روی دریا و لزوم تعیین زمان کوتاه‌تر برای هر فرد، تعیین شغل دریانوردی به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور، ارائه تسهیلات و همچنین ارائه پوشش‎های مشاوره‌ای برای خانواده دریانوردان از جمله مطالبات دریانوردان در این نشست بود.

معاون وزیر، تعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه نشست‌هایی با مجموعه‌های مختلف کار و تولید داشتیم گفت: برنامه امروز برای دیدار با کارکنان و دریانوردان یکی از کشتی‌های نفتکش در جنوب ایران نیز پیرو و درراستای این نشست ها انجام شده است.

وی با بیان اینکه قرارداد کار دریانوردان یکی از دغدغه‌هایی بود که امسال تلاش کردیم که برای حمایت از این قشر سختکوش به انجام برسد اظهار داشت: شاید ما نتوانیم سختی کار دریانوردی را در این چند ساعت درک کنیم اما حضور ما در اینجا بهانه‌ای بود تا از نزدیک قدردان زحمات دریانوردان مجاهد و تلاشگر نفتکش باشیم و با توان عملیاتی آنها آشنا شویم.

رعیتی فرد ادامه داد: هدف ما از این سفر، شنیدن مشکلات و دغدغه دریانوردان و رفع دغدغه‌های آنان در حد توان است زیرا دریانوردان و کارکنان شرکت ملی نفتکش ایران در جنگ اقتصادی، تلاش ویژه‌ای را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: رئیس جمهور، اخیرا کمیته‌ای تشکیل داده تا برای شغل‌هایی که جنبه مستمر دارند، قرارداد دائم تدوین شود که باید یک سری اصلاحات روی آن صورت گیرد و در این ارتباط پیگیر هستیم تا به زودی این اصلاحات را از دولت به مجلس ببریم.

معاون وزیر، تعاون،کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: در اوایل امسال، اولین نوع قرارداد کار دریانوردی را تدوین کردیم و دغدغه‌ای که دریانوردان داشتند برای نوع قرارداد را با کمک تشکل‎های مربوط به حوزه دریانوردی به نتیجه رساندیم.

وی ابراز داشت: دغدغه ثبت شغل دریانوردی در حوزه مشاغل سخت و زیان‌آور باتوجه به جبران ناپذیر بودن خسارت‌ها و دشواری‎های این شغل، مطالبه به حقی است و ما در شورای عالی حفاظت فنی و با کمک دیگر دستگاه‌ها تلاش کردیم تا این مطالبه به سرانجام برسد.

معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: باتوجه به مصوبات قانونی در حوزه ارائه تسهیلات به دریانوردان، پیگیری خواهیم کرد تا شرکت ملی نفتکش ایران تسهیلات لازم را در اختیار دریانوردان قرار دهد.

مدیر توسعه منابع انسانی شرکت ملی نفتکش ایران نیز در این نشست با اشاره به اینکه دریانوردی از پرخطرترین مشاغل است، بیان داشت: خطرات این شغل، دریانوردان را مجبور می‌کند تا تمام نکات پزشکی و امدادی را فرا بگیرند.

مجتبی دزفولی‌نسب اعلام داشت:دریانوردان و دیگر کارکنان شاغل در این حوزه، در طول سال، حدود هشت ماه را روی دریا در حال خدمت هستند و این موضوع، شرایط را برای خانواده دریانوردان بسیار دشوار می‌کند.

وی تصریح کرد: درحال تلاش هستیم تا از طریق درگاه‌ها و بسترهای مجازی وحتی به صورت حضوری، جلسات روانشناسی را برای خانواده دریانوردان پی ریزی و برگزار کنیم از سوی دیگر پیگیر هستیم که رشته روانشناسی دریانوردی نیز راه اندازی شود.

https://roydadnaft.ir/18497کپی شد!