تعریف ۳۰ میلیون یورو مگاپروژه در حوزه اکتشافی نفت و گاز

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران از تعریف ۱۰ مگاپروژه در حوزه اکتشافی نفت و گاز خبر داد و گفت: این پروژه‌ها از ارزشی بالغ بر ۳۰ میلیون یورو و ۱۵۰ میلیارد تومان برخوردار است و کمک موثری به اشتغال‌زایی و توسعه فناوری در کشور می‌کند.

آقای مهدیا مطهری در آیین هم‌اندیشی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با انجمن‌های علمی تخصصی بالادستی نفت و گاز افزود: با موافقت هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، فهرستی از ۱۴ قلم کالای راهبردی مورد نیاز صنعت نفت با محور مدیریت کالای شرکت ملی نفت ایران تهیه شده که فراخوان‌های مربوط به آن در آینده‌ای نزدیک اعلام می‌شود.

وی گفت: این فهرست می‌تواند گردش مالی چند صد میلیون دلاری را در داخل کشور رقم زند و در شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور مؤثر باشد.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران از تعریف ۱۰ مگاپروژه در حوزه اکتشافی نفت و گاز خبر داد و عنوان کرد: این پروژه‌ها ۳۰ میلیون یورو و ۱۵۰ میلیارد تومان ارزش دارند و کمک موثری به اشتغال‌زایی و توسعه فناوری در کشور می‌کند.

۸۰ درصد پروژه‌های واگذار شده به وزارت علوم، نفتی است

آقای مطهری از همکاری بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و شرکت ملی نفت ایران به‌عنوان گامی موثر در مسیر ارتقای سطح علمی در کشور یاد کرد و گفت: حدود ۸۰ درصد از پروژه‌های پژوهشی واگذار شده به وزارت علوم، مربوط به پروژه‌های صنعت نفت است.

به گفته وی، افزون بر این، اقدام‌های موثری از سوی شرکت ملی نفت ایران در حوزه حمایت از دانشجویان انجام شده که از آن جمله می‌توان از مصوبه هیئت مدیره این شرکت برای اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان دوره دکتری یاد کرد.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: این طرح هم‌اکنون در مراحل نهایی سازی است و امید است که تا یک ماه آینده اجرایی شود.

امضای نخستین قرارداد‌های مربوط به طرح احیای چاه‌های کم‌بازده

آقای مطهری از طرح احیای چاه‌های کم‌بازده که مقدمات اجرایی آن از اواسط بهمن‌ماه پارسال در مجموعه شرکت ملی نفت ایران نهایی شده بود، به‌عنوان مهم‌ترین طرح حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان یاد کرد و گفت: با مکاتبات انجام شده با شرکت‌های فناورانه، مقرر شده تا ۱۵ آذرماه پیشنهاد‌های مربوطه از شرکت‌ها گرفته شود و تا یکماه تا ۴۵ روز آینده نیز قرارداد‌ها با شرکت‌های دانش‌بنیان امضا خواهد شد.

وی از شکل دهی تقاضای دانش‌بنیان به‌عنوان وظیفه اصلی شرکت ملی نفت ایران نام برد و اظهار کرد: برای تحقق این راهبرد، نیاز به یادگیری دو جانبه و افزایش همکاری‌ها وجود دارد. در عین حال لازم است تا شرکت‌های دانش‌بنیان، طرح‌های جدید فناورانه را در اولویت فعالیت‌های خود قرار دهند تا بتوانند پاسخگوی نیاز‌های صنعت نفت نیز باشند.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران تأکید کرد: انجمن‌های علمی می‌توانند جریان دانش را در میان بازیگران اصلی فناوری تسریع کنند و برای تحقق این هدف لازم است تا با انجمن‌های علمی در کشور‌های دیگر نیز ارتباط برقرار کنند.

https://roydadnaft.ir/18338کپی شد!