پیش‌بینی بازار ۵ میلیارد یورویی برای سازندگان داخلی صنایع نفت

رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت گفت: پیش‌بینی می‌کنیم با امضای قراردادهای جدید برای ساخت پالایشگاه‌ در ونزوئلا، یک بازار ۵ میلیارد یورویی برای سازندگان داخلی فراهم شود.

احسان ثقفی در نشستی که به‌منظور هم‌اندیشی درباره مباحث تولید، اشتغال، کار و شرایط کسب‌وکار با علی‌حسین رعیتی‌فرد، معاون روابط کار وزارت کار برگزار شد، اظهار کرد: مذاکراتی برای صدور خدمات فنی – مهندسی صنایع پالایشی به کشور ونزوئلا انجام شده است که در صورت تبدیل این تفاهم‌نامه‌ها به قرارداد برای احداث پالایشگاه‌های بزرگ و متوسط ازسوی ئی‌پی‌سی‌کاران ایرانی، بازاری ۵ میلیارد یورویی برای تأمین تجهیزات از سوی سازندگان داخل کشور فراهم خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد از رقم قراردادها متعلق به تأمین کالای پروژه‌ است، تأکید کرد: تولید نفت کشور ونزوئلا با توجه به تحریم‌ها با کندی روبه‌روست و امیدواریم با کلید خوردن این پروژه‌ها ظرف ۶ ماه آینده، بازار کاری برای سازندگان در داخل کشور فراهم شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت گفت: برای احداث یک پالایشگاه کوچک، حدود ۳۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری نیاز است که اگر حدود ۶۰ درصد آن را به تجهیزات اختصاص دهیم رقم بزرگی خواهد بود که البته این رقم در اجرای مگاپروژه‌ها، حدود ۱۰ برابر افزایش خواهد یافت.

ثقفی ابراز امیدواری کرد این تفاهم‌نامه‌ها به قرارداد منجر و سبب تقویت‌ شریان‌های تولید و رونق صنایع نفت و دیگر صنایع وابسته شود.

وی تأکید کرد: همکاری‌های اخیر رویکرد بسیار مثبتی را در صنایع نفت فراهم کرده است که سبب پویایی صنایع نفت و بازار کار سازندگان تجهیزات صنعت نفت خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان صنعت نفت همچنین از مذاکراتی درباره تأمین تجهیزات توسط سازندگان داخلی برای همکاری‌های مشترک نفتی با کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقزستان، ازبکستان و اندونزی خبر داد و گفت: مذاکرات مقدماتی انجام شده است که در صورت نهایی شدن، به صدور خدمات فنی و مهندسی و تجهیزات ساخت داخل به کشورهای طرف قرارداد منجر خواهد شد.

ثقفی رقم واقعی ساخت داخل تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت و گاز کشور را حدود ۸۰ درصد اعلام کرد و گفت: عمق ساخت در تجهیزات موردنیاز صنایع نفت از ۵ تا ۱۰۰ درصد متغیر است.

وی افزود: حدود ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی فعالیت می‌کنند که از این تعداد، ۲۱۴ شرکت هم‌اکنون عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران (استصنا) هستند.

رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت تأکید کرد: قانون استفاده حداکثری از تولید داخل در این انجمن اجرایی می‌شود و در چند سال اخیر نیز پررنگ‌تر دنبال شده است و انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت، نقش بسزایی در هیات نظارت وزارت صمت دارند.

ثقفی همچنین از تأسیس «آکادمی استصنا» در آینده نزدیک در این انجمن خبر داد و گفت: این آکادمی در زمینه کاربری تجهیزات صنعت نفت به‌صورت تخصصی فعال خواهد شد.

وی همچنین به کم‌انگیزگی نیروهای ماهر و متخصص در صنایع نفت و گاز اشاره و ابراز امیدواری کرد با اندیشیدن تدبیر و توسعه صنایع داخلی، روند مهاجرت متخصصان در صنایع نفت و گاز متوقف شود.

https://roydadnaft.ir/18313کپی شد!