سرمایه‌گذاری ۴.۵ میلیارد دلاری در حوزه نفت و گاز فارس

مدیرعامل شرکت زاگرس جنوبی با اشاره به جایگاه استان فارس در حوزه نفت و گاز، از برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری با حجم ۴.۵ میلیارد دلار در حوزه‌های پائین و بالادستی نفت و گاز طی ۵ سال در این استان خبر داد.

ابوالحسن محمدی سه‌شنبه ۲۴ آبان در مراسم پویش تامین نوشت افزار دانش‌آموزان تحت حمایت کمیته امداد فارس، گفت: ایران مقام چهارم ذخایر نفتی و مقام دوم ذخایر گازی و در مجموع ۲ حوزه مقام اول جهان را دارد اما در تولید نفت و گاز هشتم است.

او با بیان اینکه در کشور روزانه ۹۰۰ میلیون مترمکعب در کشور گاز تولید می‌شود که معادل نیمی از مصرف اروپاست، گفت: متاسفانه در ایران ما گاز را مصرف نمی‌کنیم بلکه این ثروت ارزشمند را می‌سوزانیم.

محمدی اهمیت فرهنگسازی در زمینه مصرف بهینه گاز و انرژی را متذکر شد و گفت: فرهنگسازی به عنوان یکی از وظایف همه دستگاه‌ها و نهادها و همه افراد جامعه محسوب می‌شود و باید بیش از پیش مدنظر باشد.

او با اشاره به اهمیت عمل به مسئولیت اجتماعی از سوی همه سازمان‌ها و شرکت‌ها و ادارات و نهادها، گفت: وزارت نفت و همه شرکت‌های زیرمجموعه آن، همواره در زمینه مسئولیت اجتماعی فعال بوده و اقدامات موثری را سامان داده‌اند که بخشی از آن معطوف به محرومیت زدایی بوده است هرچند دراین زمینه باید به دنبال یاددادن ماهیگیری بود.

محمدی با اشاره به اینکه زاگرس جنوبی دارای ۵ منطقه عملیاتی شامل نار و کنگان، آغار و دالان، پارسیان، سرخون و گشوی جنوبی و سروستان و سعادت آباد و ۹ میدان گازی شامل آغار، نار، کنگان، سرخون، تابناک، هما، وراوی و شانول و ۲ میدان نفتی فعال سعادت آباد و سروستان است، گفت: در این منطقه عملیاتی ۲۰ درصد کل گاز کشور یعنی ۱۲۰ میلیون مترمکعب در روز تولید انجام می‌شود.

این مقام مسئول حجم تولید مایعات گازی را در محدوده عملیاتی این شرکت، ۵۰ میلیون بشکه و حجم تولید نفت را ۶ هزار بشکه در روز اعلام و خاطرنشان کرد: بالغ بر ۱۴ درصد از کل گاز کشور در مناطق عملیاتی جنوب استان فارس تولید می‌شود.

محمدی خاطرنشان کرد: در سفر اخیر وزیر نفت به استان فارس، اقدام خوبی انجام و پیشنهاداتی برای توسعه فارس مطرح شد که یکی از آنها بحث سرمایه‌گذاری بود؛ خوشبختانه براساس تصمیم وزارت نفت، طی ۵ سال آینده ۴.۵ میلیارد دلار در زمینه صنایع بالادستی و پائین‌دستی نفت و گاز، در فارس سرمایه‌گذاری را شاهد خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت زاگرس جنوبی، این حجم از سرمایه‌گذاری را زمینه ساز توسعه اشتغال، بهبود رفاه اجتماعی، برداشته شدن گام‌هایی موثر در محرومیت زدایی و ارتقاء سطح تولید و بهره وری اقتصادی دانست و از همه شرکت‌ها و افراد حقیقی و حقوقی توانمند در بخش‌های مختلف اعم از آموزش و اجرایی و فناوری و …. دعوت کرد که نسبت به ارائه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های‌ همکاری خود اقدام کنند.

محمدی با اشاره به اقدامات این شرکت در زمینه مسئولیت اجتماعی، از تأسیس باشگاه فرهنگی ورزشی خبر داد و با تأکید بر اهمیت مطالبه از سوی نهادهای مختلف برای اجرای اقداماتی در این زمینه، خاطرنشان کرد که تامین و توزیع بسته‌های کمک آموزشی و لوازم التحریر گامی در همین راستا بوده است.

در این مراسم، ۴۲۰۰ بسته فرهنگی و نوشت‌افزار، برای توزیع بین دانش آموزان نیازمند تحت حمایت کمیته امداد فارس از سوی شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی، اهداء شد.

https://roydadnaft.ir/18288کپی شد!