جانمایی ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار زمین برای استقرار صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در قشم

سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم از جانمایی ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار زمین در ساحل جنوبی این جزیره برای استقرار صنایع نفت، گاز و پتروشیمی خبر داد و گفت: تاکنون برای ۶ مجتمع پتروشیمی، ۲ مجتمع گازی و ۲ مجتمع نفتی مجوز اخذ شده است.

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم، این مطلب را مختار گرشاسبی در حاشیه مراسم امضا تفاهم‌ نامه ایجاد مرکز آموزش‌های تخصصی نفت و گاز در منطقه آزاد قشم در میان مرکز بین‌المللی رشد قشم و شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO) عنوان کرد.

وی گفت: منطقه آزاد قشم به دلیل برخورداری از موقعیت ویژه راهبردی و دارا بودن میادین نفت و گاز نقش ممتازی برای حوزه انرژی کشور و مناطق آزاد بر عهده دارد و در آینده‌ ای نزدیک به هاب انرژی منطقه تبدیل می‌شود.

سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: در ضلع شمال غربی جزیره نیز چند شرکت در حوزه انرژی فعال هستند و در چند سال آینده چند شرکت در زمینه صنایع پایین دستی پتروشیمی فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

گرشاسبی توضیح داد: همه این برنامه‌ریزی‌ ها نشان از توسعه پایدار جزیره قشم در آینده دارد که نیاز به آموزش نیروی انسانی متخصص و فراهم ساختن بستری برای تجهیز و تعمیر صنایع نفت و گاز را دو چندان می کند، از همین روی حضور شرکت ایکو به عنوان بزرگترین شرکت پشتیبان نفت، گاز و پتروشیمی در جزیره می‌تواند در پوشش این حوزه بسیار موثر واقع شود.

در ادامه این مراسم کمال بیرامیان مدیر مرکز بین‌الملل رشد قشم افزود: ایجاد و انتقال فناوری‌های نوین یکی از رویکردهای اصلی سازمان منطقه آزاد قشم به عنوان نماینده حاکمیت در جزیره به شمار می‌آید.

وی اضافه کرد: مرکز بین المللی رشد قشم در همین راستا توسعه اقتصاد دریامحور، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، آموزش جوانان و نوجوانان بومی برای تبدیل شدن به کارآفرینان نمونه و توسعه استارتاپ‌ها و کسب و کارهای محلی را به عنوان مهمترین استراتژی‌های خود مدنظر قرار داده است.

به گفته بیرامیان، مرکز رشد قشم با مجموعه‌های صنعتی و آموزشی متعدد و معتبر در راستای تقویت اکوسیستم کارآفرینی تفاهم‌نامه‌های متعددی امضا نموده که تفاهم‌نامه با شرکت ایکو نیز با نگاه به آینده در راستای ایفای نقش مرکز رشد در تسهیل مسیر توسعه همه جانبه و متوازن جزیره انجام می شود.

مدیرعامل شرکت راه اندازی و بهره برداری صنایع نفت (OICO) نیز در بخشی دیگری از این آیین اظهار داشت: ایران با دارا بودن ۲۰۸ میلیارد بشکه ذخیره نفت و ۳۴ هزار میلیارد مترمکعب ذخیره گازی رتبه اول ذخایر را در دنیا به خود اختصاص داده است.

سعید مومنی افزود: اکنون سه هزار میلیون تُن از ذخایر نفت و گاز دنیا صرف تولید انرژی می‌شود و پیش بینی می شود این رقم تا سال ۲۰۴۰ به چهار هزار میلیون تُن برسد 

وی اعلام کرد: با وجود گسترش استفاده از انرژی‌های نو این ارقام نشان‌دهنده نیاز فزاینده جهان به انرژی‌های فسیلی در سال‌های آینده و گواه این موضوع است که سرمایه‌گذاری در حوزه نفت، گاز و انرژی پربازده و به نفع کشور خواهد بود.

به گفته مومنی جزیره قشم یکی از نقاط راهبردی کشور در حوزه استقرار صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی است و با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای تبدیل این منطقه به هاب انرژی، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری جهت نگه‌داری و تعمیرات، ارایه آموزش‌های تخصصی و توانمندسازی نیروهای انسانی نقش مثبتی دارد.

تفاهم‌نامه همکاری ایجاد مرکز آموزش‌های تخصصی نفت و گاز در منطقه آزاد قشم امروز (چهارشنبه هجدهم تیر ۱۴۰۱) با حضور جمعی از معاونین و مدیران سازمان منطقه آزاد و شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO) به امضاء رسید.

تاسیس مراکز آموزشی تعمیر تجهیزات نفت و گاز، ارتقای دانش فنی و عملی نیروهای بومی جزیره، بومی‌ سازی و انتقال فناوری‌ های جدید در صنایع گاز از جمله مهمترین اهداف این تفاهم‌ نامه هستند.

به گزارش ایرنا، جزیره زیبای قشم مشرف به تنگه هرمز و مجرای ورودی به خلیج فارس و دریای عمان است.

این جزیره که بزرگ‌ترین جزیره خلیج فارس است، به دلیل مجاورت با اقیانوس هند، وجود منابع نفت و گاز و واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی و تجهیزات فراساحلی و برخورداری از تسهیلات بندری برای کشتی‌های بزرگ (در رده پاناماکس) یکی از استراتژیک‌ترین جزایر ایران و خلیج فارس است که به دلیل خدمات سوخت‌رسانی به کشتی‌های عبوری از آبراهه بین‌المللی و پارک‌های انرژی و زیست – فناوری آن شهرتی جهانی دارد.

از سوی دیگر، ویژگی‌های طبیعی و تاریخی این جزیره، باعث شده قشم به یکی از مقاصد گردشگری اصلی در ایران و منطقه خلیج فارس تبدیل شود.

منطقه آزاد تجاری – صنعتی قشم، حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع از این جزیره را شامل می‌شود. این منطقه به دلیل قرارگیری در نقطه‌ای کلیدی از کریدور ترانزیتی شمال – جنوب، دسترسی به کریدور پروازهای بین‌المللی شرق – غرب و تسهیلات بندری آن، که به نوعی مکمل بندر شهید رجایی است، نقش پررنگی در تجارت و بازرگانی جهانی دارد.

اهداف و محورهای اصلی فعالیت‌های این منطقه آزاد تجاری – صنعتی شامل توسعه و گسترش صنعت ترانزیت و حمل و نقل، گسترش تجارت و خدمات تجاری، صنایع انرژی‌بر، صنایع بیوتکنولوژیک و منابع دریایی، صنایع گردشگری، شیلات و صید صنعتی، خدمات پشتیبان نفت و پارک‌های انرژی است.

https://roydadnaft.ir/18141کپی شد!