ورود هلدینگ خلیج‌فارس به سرمایه‌گذاری در میدان‌های نفت و گاز

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس گفت: ارزش صادرات محصولات پتروشیمی این شرکت با ۸۷ درصد رشد از ۲.۷۸ میلیارد دلار به ۵.۲ میلیارد دلار در سال مالی منتهی به ۳۱ خردادماه ۱۴۰۱ رسیده است.

عبدالعلی علی‌عسکری امروز در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، با بیان اینکه هلدینگ خلیج فارس تنها شرکت حوزه پتروشیمی به‌شمار می‌رود که در تراز جهانی مطرح بوده و رتبه سی‌وهفتم این شرکت در میان ۱۰۰ شرکت شیمیایی برتر دنیا با ۱۴ رتبه رشد به جایگاه بیست‌وسوم ارتقا یافته است، اظهار کرد: این صنعت می‌تواند با ایجاد تحول در تولیدات و توسعه صنایع پایین‌دستی ارزش‌های فراوانی را با وجود تحریم‌ها برای کشور فراهم کند.

وی با بیان اینکه تولید سالانه محصولات پتروشیمی در هلدینگ خلیج فارس از ۲۰.۵ میلیون تن در سال منتهی به ۳۱ خردادماه ۱۴۰۰ با ۸.۲ درصد رشد به ۲۲.۲ میلیون تن با همان تعداد مجتمع رسیده است، اظهار کرد: مبلغ فروش تجمیعی در این دوره از ۱۶۵ هزار میلیارد تومان با ۸۶ درصد رشد به ۳۰۷ هزار میلیارد تومان افزایش داشته، همچنین سود تلفیقی سالانه هلدینگ خلیج فارس با ۴۱ درصد رشد از ۶۷.۴ هزار میلیارد تومان در ۳۱ خردادماه ۱۴۰۰ به ۹۴.۸ هزار میلیارد تومان در ۳۱ خردادماه ۱۴۰۱ رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه سود شرکت اصلی نیز از ۳۸.۷ هزار میلیارد تومان با ۴۴ درصد رشد به ۵۵.۸ هزار میلیارد تومان صعود داشته است، ادامه داد:   ارزآوری این شرکت از ابتدای سال تاکنون حدود چهار میلیارد دلار بوده و این شرکت ۲۸ پروژه به ارزش ۱۵ میلیارد دلار در حال اجرا دارد؛ این پروژه‌ها شامل ۱۲ پروژه عظیم و اصلی، هشت پروژه بین‌مجتمعی و هشت پروژه در پترول است.

وی با بیان این‌که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس جایگاه دوم منطقه، رتبه دوم بیشترین حاشیه سود عملیاتی، رتبه هفتم بیشترین افزایش فروش و رتبه هفتم بیشترین حاشیه سود خالص را دارد تصریح کرد: ایجاد پارک‌های صنایع تکمیلی از راهبردهای اصلی هلدینگ خلیج فارس در اجرای طرح‌های ارزش‌آفرین است.

ورود هلدینگ خلیج‌فارس به سرمایه‌گذاری در میدان‌های نفت و گاز

وی با تاکید بر اینکه این شرکت پارک‌های پایین‌دستی کشورهای آلمان، چین، کره جنوبی، سنگاپور و آمریکا را بررسی کرده و برنامه و طرح‌های ارزشمندی در حوزه صنایع پایین‌دستی در حال انجام مطالعه و امکان‌سنجی است، اظهار کرد:  سرمایه‌گذاری در میدان‌های نفت و گاز از دیگر سیاست‌های کلان این شرکت برای تامین خوراک پایدار بوده و در این مسیر، توسعه فاز ۲ میدان گازی تنگه بیجار با هدف تامین خوراک پتروشیمی ایلام در مرحله نهایی‌سازی قیمت‌ها و انتخاب مدل قراردادی، میدان مارون خامی به‌منظور تامین خوراک بیدبلند خلیج فارس و بندر امام در مرحله تهیه پروپوزال، تکمیل مطالعات و کشف قیمت و انتخاب نوع قرارداد و خطوط انتقال گازهای مشعل میدان دارخوین و غرب کارون نیز برای تأمین خوراک پالایشگاه گاز یادآوران در مرحله دریافت مجوز از هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران است.

علی‌عسکری با بیان این‌که بیش از ۱۰۰۰ تفاهم‌نامه و قرارداد ساخت داخل به امضاء رسیده است و حدود ۷۰ درصد پروژه‌های این شرکت با اتکای ظرفیت داخلی اجرایی می شود، ادامه داد: برنامه‌ریزی برای استفاده حداکثری از ظرفیت صندوق توسعه ملی، تعامل و توسعه همکاری با بانک‌ها، استفاده از ابزارهای نوین تأمین مالی در بازار سرمایه، طراحی صندوق پروژه، استفاده از توانمندی‌های شرکت تأمین سرمایه خلیج فارس و بنیان‌گذاری گروه مالی هلدینگ خلیج فارس از جمله سیاست‌های تامین مالی ۱۵ میلیارددلار پروژه تعریف‌ شده است.

وی با بیان این‌که با اقداماتی که انجام شده جایگاه هلدینگ پتروشیمی که تاکنون سی‌وهفتم بوده در رتبه بیست‌وسوم جهان قرار گرفته که این مساله بیانگر رشد ۱۴ رتبه است که در نوبه خود عدد بزرگی به حساب می‌آید، اظهار کرد: حرکت به سمت پتروپالایشگاه‌ها یک حرکت اصولی است که در پتروپالایش شهید سلیمانی نیز ۲۰ درصد سهام داریم.

به گفته وی، پتروشیمی یک موضوع با اهمیت در اقتصاد کشور به حساب می‌آید و در واقع یکی از مزیت‌های ملی است که می‌تواند به دلیل تحولات ارزش‌های فراوانی را برای کشور به وجود آورد. رویکرد رئیس جمهور و وزیر نفت نیز در حمایت از صنعت پتروشیمی بسیار مثبت است و همین مساله می‌تواند باعث ارزآوری بیشتر برای کشور شود.

انتهای پیام

https://roydadnaft.ir/17654کپی شد!