پالایش روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت ایران در پالایشگاه فراسرزمینی ال‌پالیتو

وزیر نفت از راه‌اندازی نخستین پالایشگاه فراسرزمینی به نام ال‌پالیتو در ونزوئلا و پالایش روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام میدان‌های کشور در این پالایشگاه خبر داد.

جواد اوجی امروز  در دومین روز همایش «در مسیر تحول سوخت‌رسانی، فناوری در خدمت تجربه»، اظهار کرد: این آرزوی دیرینه و ۴۳ ساله‌ای بود که به همت همکاران من در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و پیگیری آقای سالاری، مدیرعامل این شرکت در بخش فراسرزمینی تحقق یافت، نقطه آغاز این اقدام در ونزوئلا بود و با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در دیگر نقاط نیز ادامه خواهد یافت.

وی ضمن قدردانی از تلاش‌های مجموعه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در بحث حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت گفت: خوشبختانه تحول مثبتی در صنعت پالایش کشور رخ داده است، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیز در مدیریت این حمله سایبری خوش درخشید که بحث آن همیشه در هیئت دولت مطرح می‌شود. حمله سایبری از مواردی بود که دشمن برنامه‌ریزی کرده بود تا کمر انقلاب را بشکند که البته به لطف پروردگار و به همت مدیران و کارکنان این حوزه، دشمن ناامید شد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در زمینه تأمین سوخت، پارسال بسیار خوب عمل کرد، افزود: در بحث تأمین سوخت تابستانی، به‌ویژه در یکی دو ماه اخیر، کارکنان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به لطف خدا بسیار خوب درخشیدند که امیدواریم این امر ذخیره آخرت شما باشد.

اوجی با تأکید بر پیگیری طرح‌های جدید پالایشی گفت: خوشبختانه مجوز برخی طرح‌ها در بحث احداث خطوط لوله فرآورده‌های نفتی از شورای اقتصاد دریافت شده است و امیدواریم با اجرایی شدن این طرح‌ها، دغدغه ما درباره تردد تعداد زیادی تانکر در زمستان برطرف شود.

امیدواری به تأمین پایدار سوخت زمستانی ۱۴۰۱

وی همچنین در حاشیه این مراسم اظهار کرد:  تدابیر و برنامه‌ریزی‌های لازم برای تأمین سوخت زمستانی سال ۱۴۰۱ انجام شده است و امیدواریم امسال نیز همچون سال گذشته، هیچ کمبودی در زمینه تأمین سوخت زمستانی وجود نداشته باشد.

وی اظها کرد: همکاران ما در حوزه نفت و گاز و پالایش و پخش در بحث تأمین سوخت زمستانی امسال اقدام‌های کوتاه‌مدت و بلندمدتی انجام دادند که امیدواریم با این برنامه‌ریزی‌ها در زمستان امسال، شاهد کمبودی نباشیم.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه سال‌های گذشته در بخش پتروپالایشگاه‌ها و احداث پالایشگاه‌های نو سرمایه‌گذاری نشد، ظرفیت پالایشگاهی کشور نسبت به برنامه ششم کمتر است، اما همکاران من در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت گاز تدابیر خوبی برای تأمین سوخت مایع و صنایع اندیشیده‌اند که با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده امیدواریم در تأمین سوخت بخش خانگی، صنایع و نیروگاه‌ها، همچنین حمل‌ونقل چالشی نداشته باشیم.

وزیر نفت با اشاره به اینکه تعمیرات اساسی در بخش‌های مختلف صنعت نفت، خطوط انتقال گاز و ایستگاه‌های تقویت فشار انجام شده، گفت: در بحث تأمین سوخت نیروگاه‌ها نیز همکاران ما در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برنامه‌ریزی لازم را انجام داده و ذخایر سوخت در حال تکمیل است.

اوجی با تأکید بر لزوم همکاری شرکت‌ها و کارخانه‌های سیمان و فولاد بیان کرد: از شرکت‌ها و کارخانه‌های سیمان و فولاد می‌خواهم با توجه به کسری گاز در زمستان و لزوم کاهش گاز تحویلی به این بخش‌ها، همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند. سوخت مایع جایگزین گاز موردنیاز این صنایع نیز به مقدار کافی تامین خواهد شد و ان‌شاءالله ذخایر سوخت مایع در کارخانه‌های سیمان و فولاد تکمیل شود که فعالیت این صنایع هیچ‌گونه توقفی نداشته باشد.

وی تأکید کرد: همان‌طور که پارسال به لطف الهی و تلاش همه همکاران سوخت زمستانی را تأمین کردیم، امسال هم قول می‌دهیم این کار را انجام دهیم، اما از همه مردم خواهش می‌کنم انرژی را بهینه مصرف کنند زیرا سوخت نعمتی خدادادی است و باید قدر آن را بدانیم و با همکاری مردم و لطف پروردگار، سوخت زمستانی امسال نیز تأمین خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره به افزایش ۲۶۳ درصدی کشفیات سوخت قاچاق در  شش ماه نخست امسال گفت: در بحث قاچاق سوخت تنها وزارت نفت متولی نیست و ارگان‌های دیگری نیز مکلف به رسیدگی به این حوزه هستند. وزارت نفت تلاش‌های زیادی در این زمینه انجام داده است.

اوجی با تأکید بر اینکه بیشترین نگرانی ما در بحث قاچاق سوخت در نیروگاه‌ها است، اظهار کرد: افزایش قاچاق سوخت به‌دلیل اختلاف قیمت سوخت با کشورهای همسایه رخ داده است که با برنامه‌ریزی‌های وزارت نفت و تدابیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، امیدواریم این روند کاهشی باشد.

https://roydadnaft.ir/17575کپی شد!