چگونه گچساران در میان شعله‌های آتش رشد می‌کند؟

شهرستان گچساران که به خاطر وجود منطقه سقلاتون؛ مرتفع ترین نقطه نفتخیز کشور به بام نفتی ایران مشهور است با پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۰درصدی کارخانه های پتروشیمی و فراوری گیاهان دارویی از سویی و آغاز فاز اجرایی طرح منطقه ویژه اقتصادی در مسیر شکوفایی ظرفیت های اقتصادی قرار گرفته است.

شهروندان ساکن گچساران که در کنار تاسیسات نفتی روزگار می گذرانند و از آلودگی های زیست محیطی ناشی از این صنعت بی بهره نیستند با اشاره به اهمیت فراوری محصولات برای پیشگیری از خام فروشی و بهره گیری اقتصادی بهتر ایجاد کارخانه پتروشیمی را مطالبه خود می دانند و همواره از مسوولان انتظار دارند که با تکمیل مجتمع پتروشیمی شهرستان گامی برای تحقق این مهم بردارند حالا در چند قدمی رسیدن به آرزوی دیرینه خود قرار دارند.

مردمان گچساران که ۲۰ درصد از نفت کشور در سرزمینشان تولید می شود از دیرباز علاقه مند به اشتغال صنعت بوده اند امیدوار هستند که با بهره برداری از کارخانه های پتروشیمی وفراوری گیاهان دارویی گچساران افزون بر ایجاد اشتغال مستقیم زمینه رونق اقتصادی در دیارشان هم فراهم شود.

آنان تاکید می کنند که افتتاح واحدهای تولیدی مذکور افزون بر ایجاد اشتغال مستقیم  و غیر مستقیم به علت خریداری تجهیزات این کارخانه ها از بازار به افزایش درآمد کاسبان هم کمک می کند.

گچسارانی ها با اشاره به اثرات آلایندگی های نفتی بر سلامت شهروندان این دیار اعتقاد دارند تصمیم دولت برای شروع فاز عملیاتی منطقه ویژه اقتصادی در گچساران گامی گره گشای دیگری برای تحقق مطالبات دیرینه و البته به حق مردمان ساکن بام نفتی ایران است.

کارخانه فراوری گیاهان دارویی

کارخانه فراوری گیاهان دارویی یکی از مهمترین طرح های اقتصادی در حال اجرای گچساران است که فراهم شدن زمینه فرصت های شغلی جدید،بهبود درآمد کشاورزان و ایجاد بازار فروش از حداقل مزایای بهره برداری از این طرح است.

این کارخانه که نخستین واحد فراوری گیاهان دارویی در استان کهگیلویه و بویراحمد است بستر بهره وری بهینه از منابع آب و خاک را فراهم می کند زیرا میزان درآمد بهره برداران گیاهان دارویی بسیار بیشتر از محصولات زراعی است.

مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: کارخانه فرآوری گیاهان دارویی گچساران هم اکنون ۹۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و فاز نخست این طرح آبان امسال به بهره برداری می رسد. 

شایان نادری افزود:تاکنون یکهزار میلیارد ریال سرمایه گذاری برای ساخت کارخانه فرآوری گیاهان دارویی گچساران از سوی ستاد اجرایی فرمان امام هزینه شده است.

وی تاکید کرد: ظرفیت سالیانه کارخانه فرآوری گیاهان دارویی گچساران ۱۶۰ تن است.

نادری اظهار داشت: کارخانه گیاهان دارویی در زمینی به مساحت ۶هزار متر مربع با زیر بنای چهار هزار و ۵۰۰متر مربع در دست ساخت است.

وی تصریح کرد: در این واحد تولیدی فرآوری، بسته بندی محصولات تولیدی کشاورزان پیش بینی شده است.

نادری ابراز کرد: با بهره برداری از کارخانه فراوری گیاهان دارویی گچساران ۵۵ نفر به صورت مستقیم و  یکهزار نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد.

وی گفت: مرحله نخست کارخانه گیاهان دارویی این شهرستان در قالب تولید عصاره، اسانس و بسته بندی بهره برداری می شود.

نادری تصریح کرد: این طرح مهم اقتصادی در منطقه سربیشه به منظور ترویج الگوی کشت در مهرماه سال ۹۶ به تصویب  رسید و احداث در سال ۹۷  در دستور کار شرکت هربی فارمد قرار گرفت.

وی ادامه داد: امسال برای تکمیل این طرح اقتصادی بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار از سوی ستاد اجرایی فرمان امام اختصاص یافته است.

کارخانه پتروشیمی

ارزش افزوده بیشتر با پیشگیری از خام فروشی، ثروت‌آفرینی و اشتغال‌زایی از حداقل مزایای ایجاد کارخانه پتروشیمی در هر منطقه ای محسوب می شود به همین دلیل کارشناسان تاکید می کنند که بهره برداری از پتروشیمی گچساران یک تیر با چند نشان برای توسعه اقتصادی در این شهرستان نفتخیز است.

 تنوع محصولات تولیدی کارخانه های پتروشیمی و تأمین مواد اولیه هزاران کارگاه و کارخانه صنایع پایین دستی که افزون بر مزایای اشتغال زایی، کسب درآمدهای ارزی وقطع وابستگی به بیگانگان از دیگر ارمغان های بهره برداری از این کارخانه است.

کارخانه های پتروشیمی در واقع بخش از صنایع شیمیایی هستند که فرآورده‌های شیمیایی را از مواد خام حاصل از نفت یا گاز طبیعی تولید می‌کند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: مجتمع پتروشیمی گچساران ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تلاش می شود تا پایان سال ۱۴۰۱ به بهره برداری برسد.

سید علی احمد زاده افزود: این طرح ملی سالانه یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن خوراک اتان خود را از پالایشگاه بید بلند بهبهان با خط لوله ای بطول ۹۵ کیلومتر تامین می کند.

وی سرمایه گذاری این طرح صنعتی ۱۰۵ هزار میلیارد ریال و ۵۹۴ میلیون یورو اعلام کرد.

احمد زاده بیان کرد: تحقق به هنگام طراحی،احداث و نصب تجهیزات پتروشیمی گچساران مدیون توان متخصصان داخلی است که در این زمینه سنگ تمام گذاشتند.

وی اظهار داشت: محصول مجتمع پتروشیمی گچساران یک‌میلیون تن اتیلن و نیز ۸۴ هزار تن +C۳(برش پروپان و سنگین تر) در سال خواهد بود.

احمد زاده تصریح کرد: واحد الفین تصفیه پساب صنعتی  این طرح هم اکنون با ۷۱درصد پیشرفت فیزیکی، واحد تولید بخار با ۷۸ درصد، ساخت برج خنک کننده با ۹۵درصد پیشرفت در دست اجراست.

وی گفت: همچنین واحد های هوا نیتروژن با ۸۳ درصد، واحد تصفیه آب نیز با ۹۳درصد پیشرفت، مخازن ۹۹ درصد پیشرفت  و واحد الفین با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

احمد زاده میزان پیشرفت فیزیکی خط تامین آب این طرح صنعتی را ۹۵ درصد اعلام کرد و گفت: هم اکنون خط تامین برق این طرح صنعتی ۹۵  درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد  گفت: ساختمان و نصب این طرح اقتصادی بیش از ۹۰ درصد پیشرفت، خرید ۹۸ درصد و مهندسی ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی اظهار داشت: پتروشیمی یکی از ارکان مهم صنعت نفت در زنجیره تولید و موتور محرک توسعه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور است و نقش مهمی در تولید ناخالص ملی دارد.

احمد زاده افزود: بیش از سه هزارو ۵۰۰ نفر هم اکنون در این طرح اقتصادی مشغول به کار هستند.

وی اظهار داشت: روند ساخت پتروشیمی گچساران به عنوان یکی از طرح های مهم صنعت پتروشیمی رضایت بخش است.

مجتمع پتروشیمی گچساران در زمینی به مساحت ۱۵۷ هکتار در حال ساخت است.

طرح منطقه ویژه اقتصادی

در حالی که تحریم های ظالمانه دشمن، مشکلات اقتصادی و بحران کرونا هیچ کدام نتوانسته قلب تپنده تولید و صادرات نفت را در منطقه نفتی گچساران متوقف کند امید می رود این طرح زمینه توسعه اقتصادی شهرستان گچساران در جنوب کهگیلویه و بویراحمد را فراهم کند.  

 استفاده از ظرفیت های منابع عظیم نفت و گاز برای ایجاد فرصت های شغلی پایدار و خارج کردن منطقه از محرومیت مزمن در استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است و اکنون برداشته شدن گام های مقدماتی برای ساخت منطقه ویژه اقتصادی نور امید را در دلهای مردم این دیار روشن کرده است.

طرح منطقه ویژه اقتصادی گچساران که چند سال پیش در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسیده بود به همت دولت سیزدهم وارد فاز اجرایی شده تا زمینه رونق اشتغال و سرمایه گذاری در این شهرستان نفت خیز فراهم شود.

امسال در نخستین گام، شرکت شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد به عنوان دستگاه اجرایی متولی احداث منطقه ویژه اقتصادی در گچساران انتخاب شد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه  تامین زمین اجرای طرح مهمترین نیاز اجرای طرح منطقه ویژه اقتصادی است گفت: پس از انجام بررسی های کارشناسی منطقه  بلسیک  برای اجرای این طرح انتخاب شده است.

سید هاشم موسوی جهان آباد  تاکید کرد: ۲ هزار  و  ۵۰۰ هکتار زمین برای احداث طرح منطقه ویژه اقتصادی گچساران پیش بینی شده است و این شرکت به عنوان دستگاه متولی هم اکنون در حال انجام  مراحل مقدماتی استعلام ها از مسوولان متولی است.

وی عنوان کرد:ارتقای سطح اشتغال و افزایش درآمد ملی، ورود تکنولوژی خارجی و دانش نوین مدیریتی، استفاده از ظرفیت‌های ترانزیتی منطقه به منظور حمایت و پشتیبانی از بخش تولید منطقه حوزه نفوذ و کشور، تلاش برای جلب و تشویق سرمایه‌گذاران برای اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری، عمرانی منطقه ویژه، گسترش و افزایش سطح خدمات فرهنگی، ورزشی، بهداشتی و درمانی برای ساکنان و در نهایت توسعه همه جانبه و پایدار منطقه ویژه با محوریت توسعه انسانی از جمله مزایای تاسیس منطقه ویژه اقتصادی است.

موسوی جهان آباد تاکید کرد: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در گچساران منجر به افزایش اشتغال پایدار ، زیرساخت های ارتباطی و خدماتی ، افزایش تولید و صادرات ، ورود سرمایه گذاری داخلی و خارجی و در نتیجه افزایش درآمد ملی و منطقه ای و جلوگیری از خروج میلیون دلار ارز از کشور  می شود.

منطقه ویژه اقتصادی محدوده جغرافیایی معین در مبادی ورودی یا در درون کشور است که با هدف جذب سرمایه های داخلی و خارجی و همینطور به وجود آمدن عرصه فعالیت های تولیدی و تجاری برای افزایش صادرات کالا و ارائه بهینه خدمات جهت حضور فعال در بازارهای منطقه ای و بین المللی به وجود می آید.

تولید ۲۰ درصد نفت خام کشور ، وجود منابع بزرگ گازی و تاسیسات فراوری در کنار آن ، وجود فرودگاه، و ساخت بزرگراه گچساران به بهبهان از ظرفیت های آشکار گچساران برای اجرای طرح منطقه ویژه اقتصادی است.

کهگیلویه و بویراحمد از جمله استان های کشور است که با وجود دارا بودن ظرفیت های فراوان بویژه در حوزه نفت و گاز همواره با نرخ بیکاری بالایی رو به رو بوده که به باور کارشناسان اقتصادی نبود صنایع بزرگ یکی از دلایل اصلی این بیکاری است. با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی و ساخت واحدهای صنعتی پایین دستی نفت و گاز می توان بیکاری را در استان کاهش داد.   

شهرستان ۱۲۶ هزار نفری گچساران که چهار هزار و۶۸۳ کیلومتر مربع وسعت دارد از شمال به شهرستان چرام از شمال غرب به شهرستان کهگیلویه از جنوب به شهرستان گناوه در استان بوشهر ،از شرق و شمال شرقی به شهرستان ممسنی در استان فارس و از غرب به شهرستان بهبهان در استان خوزستان محدود می‌ شود.

https://roydadnaft.ir/17547کپی شد!