وزیر نفت و گاز هند: از هر جا که لازم باشد، نفت مورد نیاز خود را تامین می کنیم

وزیر نفت هند با تکرار موضع دهلی نو در خرید نفت از روسیه در بحبوحه جنگ اوکراین گفت: هند از هر کجا که لازم باشد نفت می‌خرد به این دلیل ساده دولت هند وظیفه اخلاقی دارد تا انرژی شهروندان خود را تامین کند.

به گزارش هندوستان تایمز، «هاردیپ سینگ پوری»، وزیر نفت و گاز طبیعی هند، گفت: هیچکس به هند دستور نداده است که خرید نفت از روسیه را متوقف کند.  

وی پس از نشست دوجانبه خود در واشنگتن گفت: دولت هند وظیفه اخلاقی دارد تا انرژی شهروندان خود را تامین کند و به خرید نفت از هر کجا که لازم باشد ادامه خواهد داد، زیرا نمی توان این نوع بحث را به جمعیت مصرف کننده کشاند.  

وی  در گفت و گو با جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی آمریکا گفت: اگر در مورد سیاست خود شفاف باشید، به این معنی است که به امنیت انرژی و مقرون به صرفه بودن انرژی اعتقاد دارید، از هر جایی که مجبور به خرید انرژی از منابع باشید، خرید خواهید کرد.

وزیر نفت هند افزود: تصور نسبتاً غلطی در مورد خرید انرژی از روسیه وجود داشته است. معمولاً آنچه اروپا در یک بعد از ظهر خریداری می کند، آن اندازه ای است که ما در یک دوره سه ماهه می خریم. ما سال مالی را با مجموع ۰.۲درصد واردات نفت از روسیه به پایان رساندیم.  

هاردیپ سینگ پوری گفت: درگیری در اوکراین در ماه فوریه (بهمن ماه ۱۴۰۰) اتفاق افتاد و در ماه های بعد واردات از روسیه به طور قابل توجهی در نتیجه جابه‌جایی در بازار افزایش یافت اما به دنبال آن، سایر تامین کنندگان نفت و گاز نیز وارد عمل شدند. در ماه های بعد، یکی دیگر از تامین کنندگان خاورمیانه در جایگاه دوم قرار گرفت و عربستان سعودی همیشه صادر کننده شماره یک به هندوستان بود.

وی ادامه داد: اغلب مردم نمی‌دانند تجارت نفت چگونه انجام می‌شود. اگر مجبور باشم، مثلاً از یک مکان بسیار دور، نفت خام بخرم، جایی که قیمت کشتی یخ‌شکن باید در معاملات وارد شود، کار نتیجه نمی‌دهد. خرید از یک نقطه نزدیک، بسیار آسان تر است، در خلیج فارس، بازارهای نفت برای ما مناسب تر هستند.

سوبرانیام جایشنکار، وزیر امور خارجه هند بع تازگی گفت: توصیه نخست وزیر مودی در مورد این موضوع این بود که بهترین کار را برای ملت هند انجام دهد و به دلیل درگیری روسیه و اوکراین، قیمت بنزین دو برابر شد. ما برای این که از کجا نفت را بخریم تحت فشار بودیم، اما نخست وزیر هند و دولت بر این عقیده بودند که ما باید بهترین کار را برای ملت خود انجام دهیم.

پوری همچنین درباره تصمیم اوپک پلاس (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) برای کاهش تولید نفت به میزان دو میلیون بشکه در روز اظهار داشت: هند می‌تواند وضعیت را مدیریت کند. میزان انرژی عرضه شده توسط تولیدکنندگان و تامین کنندگان با تقاضای موجود در بازار مطابقت دارد و متعادل است، نیروهای بازار در حال بازی کردن هستند و میزان انرژی عرضه شده بر سطح قیمت ها تأثیر می گذارد.

به گزارش ایرنا، پیش از این گمانه زنی هایی درباره درخواست ایران از هند برای سر گرفتن خرید نفت و نادیده گرفتن تحریم های یکجانبه آمریکا مطرح شده بود؛ مشابه اقدامی که این کشور در خرید نفت از روسیه با وجود تحریم‌های آمریکا و کشورهای غربی در مقابل مسکو، انجام داده است.

هند خرید نفت از ایران را از ماه مه سال ۲۰۱۹ پس از اعمال تحریم‌های «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری سابق آمریکا متوقف کرده است که اقدامی بی‌سابقه بوده است. پیش از اعمال تحریم های یکجانبه آمریکا هند دومین خریدار اصلی و بزرگ نفت ایران  پس از چین بود.

براساس گفته مقامات رسمی هند، دهلی این تصمیم را به دلیل فشار واشنگتن پس از خروج یکجانبه دولت دونالد ترامپ از توافقنامه برنامه اقدام مشترک (برجام) و اعمال تحریم های ظالمانه علیه ایران اتخاذ کرد.

باوجود این هند به خرید نفت از روسیه به رغم تحریم‌های مشابه آمریکا علیه این کشور با ایران همچنان ادامه می دهد. تحریم هایی  به دنبال حمله نظامی روسیه به اوکراین حتی در برخی موارد از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا برای مسکو سختگیرانه تر نسبت به تحریم های ایران اعمال شده است.

درواقع خرید نفت هند از روسیه از آوریل ۲۰۲۲ تا حدود ۵۰ برابر افزایش یافته است و در رده یکی از ۱۰ تامین کننده اصلی نفت این کشور تبدیل شده است.

https://roydadnaft.ir/17395کپی شد!