منابع آگاه: اوپک پلاس با کاهش ۲ میلیون بشکه موافقت کرد

به گزارش رویترز، منابع آگاه می گویند، کمیته مشترک نظارت وزیران اوپک پلاس با کاهش تولید ۲ میلیون بشکه در روز موافقت کرده است.

به این ترتیب این کاهش، بزرگ ترین کاهش تولید از زمان همه گیری کرونا است و درحالی که هم اکنون بازار با کمبود عرضه مواجه است و آمریکا نیز به این گروه فشار می آورد که تولید خود را کاهش ندهد.

این کاهش تولید می تواند قیمت نفت را که در سه ماه گذشته به علت رکود اقتصادی در جهان، افزایش نرخ بهره آمریکا و تقویت دلار، از ۱۲۰ دلار به ۹۰ دلار در هر بشکه کاهش یافته بود، تقویت کند.

یک منبع آگاه گفت، آمریکا با این استدلال که عوامل بنیادین بازار از اقدام اوپک حمایت نمی‌کنند، به اوپک فشار می‌آورد تا این کاهش تولید را انجام ندهد.

همچنان مشخص نیست که این کاهش تولید، شامل کاهش های داوطلبانه اضافی اعضای اوپک نظیر عربستان هست یا عدم توانایی تولید موجود اعضای این گروه را شامل می شود.

اعضای اوپک پلاس در ماه آگوست از هدف تولیدی خود ۳٫۶ میلیون بشکه در روز عقب ماندند.

نشست گروه اوپک از زمان شیوع کرونا تا به امروز مجازی برگزار شده بود و امروز برای نخستین بار حضور برگزار شد.

گروه اوپک پلاس که از اعضای اوپک و هم پیمانانش نظیر روسیه تشکیل شده است، در سال ۲۰۲۰ به علت کاهش تقاضا تصمیم گرفتند تا میزان تولید خود را با هدف تقویت قیمت نفت و متعادل کردن بازار به رقم بی سابقه ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

با بهبود تقاضا، این گروه به تدریج شروع به افزایش تولید کردند اما از ماه گذشته با توجه به کاهش قیمت نفت دوباره اندکی از میزان تولید خود کم کردند.

این گروه توافق کرده بودند در ماه سپتامبر ۱۰۰ هزار بشکه در روز از تولید خود کم کنند اما به نظر می رسد برای ماه اکتبر رقمی بالاتر را مد نظر دارند.

از طرفی آمریکا تلاش می کند تا این گروه را از کاهش تولید منصرف کند تا مانع افزایش دوباره قیمت بنزین در این کشور شود اما کشورهای عضو اوپک مصمم هستند تا نگذارند قیمت نفت بیش از این کاهش یابد.

https://roydadnaft.ir/17356کپی شد!