نفت بیش از ۴ دلار گران شد

احتمال کاهش تولید اوپک پلاس، قیمت نفت را به ۸۹.۵۰ دلار در هر بشکه رساند.

به گزارش رویترز، قیمت نفت در معاملات امروز بازارهای جهانی حدود ۴ دلار افزایش یافت زیرا احتمال دارد که اوپک پلاس به منظور تقویت قیمت نفت، بیش از یک میلیون بشکه در روز از تولید خود را کاهش دهد.

در صورت این اقدام، این کاهش بزرگ ترین کاهش تولید این گروه از زمان شروع شیوع کرونا خواهد بود.

هر بشکه نفت برنت در لحظه انتشار این خبر ۳ دلار و ۳۶ سنت افزایش یافت و ۸۹٫۵۰ دلار در هر بشکه فروخته شد. نفت خام آمریکا نیز با ۴ دلار و ۶۶ سنت کاهش ۸۴٫۱۵ دلار معامله شد.

قیمت نفت خام از ماه ژوئن تاکنون برای چهارمین ماه متوالی کاهش یافته بود زیرا محدودیت‌های کرونایی به تقاضا در چین به عنوان بزرگ ترین مصرف کننده انرژی در جهان آسیب زده است و در عین حال، افزایش نرخ بهره و رشد ارزش دلار امریکا بر بازارهای مالی جهان تاثیر گذاشته است.

به گفته منابع آگاه، سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) و هم پیمانانش، موسوم به اوپک پلاس در آستانه نشست این گروه در روز چهارشنبه، در حال بررسی امکان کاهش تولید به میران یک میلیون بشکه در روز هستند.

یک منبع آگاه گفت، این رقم شامل کاهش تولید داوطلبانه اعضا نمی شود.

در صورت توافق بر سر این کاهش، دومین ماه متوالی خواهد بود که این گروه با کاهش تولید موافقت کرده اند. اوپک پلاس ماه پیش با کاهش ۱۰۰ هزار بشکه ای در ماه سپتامبر موافقت کرده بودند.

پیتر مک‌ نالی، تحلیلگر Third Bridge، گفت: «۲ سوال بزرگ وجود دارد؛ یکی چشم انداز تقاضا به ویژه در چین است و دیگری اینکه پس از اجرایی شدن ممنوعیت نفتی اتحادیه اروپا علیه روسیه در ۵ دسامبر، چه اتفاقی خواهد افتاد؟».

منابع آگاه گفته اند، اوپک پلاس در ماه جولای به علت تحریم بعضی از اعضا و سرمایه‌گذاری اندک، نزدیک ۳ میلیون بشکه از هدف تولید خود عقب مانده است.

موسسه مشورتی FGE گزارش داد، درحالی که قیمت نفت برنت می‌تواند در کوتاه مدت بیشتر افزایش یابد اما نگرانی ها در مورد رکود جهانی احتمالا روند افزایشی را محدود می کند.

در یادداشت این موسسه آمده است: «در صورتی که اوپک پلاس در کوتاه مدت تولید خود را کاهش ندهد، افزایش حاصله از ظرفیت مازاد اوپک پلاس احتمالا فشار کاهشی مضاعفی بر قیمت ها وارد خواهد کرد.»

از طرفی شاخص دلار که به بالاترین رقم ۲ دهه گذشته رسیده بود، برای چهارمین روز متوالی کاهش یافته است. هر چه دلار ارزان تر می شود، قیمت نفت و کالاهای اساسی برای مالکان ارزهای دیگر ارزان تر می شود.

از طرفی پس از اینکه تولید نفت لیبی بهبود یافت و کشورهای حاشیه خلیج فارس، تولید خود را بر اساس توافق اوپک پلاس افزایش دادند، تولید نفت اوپک در ماه سپتامبر به بالاترین رقم از سال ۲۰۲۰ رسید که از هدف تعیین شده برای این گروه در این ماه بیشتر است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) ۲۹٫۸۱ میلیون بشکه در روز در ماه جاری نفت تولید کردند که از ۲۱۰ هزار بشکه در روز در ماه آگوست بیشتر است و بیشترین میزان از آوریل ۲۰۲۰ به شمار می رود./ فارس

https://roydadnaft.ir/17330کپی شد!