روسیه پیشنهاددهنده کاهش تولید یک‌میلیون بشکه‌ای اوپک‌پلاس در روز

کاهش قیمت نفت به‌خاطر ترس از رکود اقتصاد دنیا و بالا رفتن ارزش دلار پس‌از افزایش نرخ بهره فدرال‌رزرو آمریکا باعث شده تولیدکنندگان بزرگ اوپک‌پلاس از جمله روسیه از احتمال کاهش یک‌میلیون‌بشکه‌ای تولید نفت این گروه در اجلاس آینده خبر دهند.

به‌گزارش رویترز، انتظار می‌رود روسیه در اجلاس آینده اوپک‌پلاس در ماه اکتبر پیشنهاد کاهش حدود یک میلیون بشکه در روز از تولید این گروه را ارائه دهد. این اجلاس در پنجم اکتبر در بحبوحه سقوط قیمت نفت و ماه‌ها بی‌ثباتی بازار برگزار می‌شود که باعث شده عربستان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک هم از احتمال کاهش تولید خبر دهد. ائتلاف اوپک‌پلاس که از کشورهای عضو اوپک و متحدانش از جمله روسیه تشکیل‌شده، به‌رغم فشار مصرف‌کنندگان بزرگ ازجمله آمریکا برای افزایش تولید جهت پایین آوردن قیمت و کمک به اقتصاد دنیا، تمایلی برای این کار نشان نداده ‌است. قیمت نفت در این ماه به‌خاطر ترس از رکود اقتصاد دنیا و بالا رفتن ارزش دلار پس ‌از افزایش نرخ بهره فدرال‌رزرو آمریکا سقوط شدیدی داشته‌ است. البته تاثیر قرارداد اوپک‌پلاس برای کاهش تولید احتمالا با ناتوانی بسیاری از اعضای آن برای رسیدن به اهداف تولید خنثی خواهد شد.

 ائتلاف اوپک‌پلاس در ماه اوت ۵۸/ ۳میلیون بشکه کمتر از هدف تعیین‌شده تولید کرد. برخی از اعضای این ائتلاف درگیر تحریم‌های غربی و عدم سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز هستند. احسان عبدالجابر، وزیر نفت عراق گفت ائتلاف اوپک‌پلاس وضعیت قیمت نفت را تحت کنترل دارد و خواهان متعادل کردن بازار است.  بسیاری از تحلیلگران و شرکت‌های نفتی عقیده دارند تنها کاهش تولید اوپک‌پلاس می‌تواند روند سقوط قیمت نفت را متوقف کند. روسیه به‌خاطر تحریم‌های غربی بر صنعت انرژی و بخش‌های مالی خود پس ‌از حمله به اوکراین، برای حفظ سطح تولید نفت خود با مشکل مواجه شده‌ است. عربستان در بحبوحه روابط پرچالش خود با دولت بایدن، هنوز اقدامات مسکو را محکوم نکرده ‌است. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و ولیعهد عربستان هفته گذشته در گفت‌وگو با یکدیگر، تلاش‌ها در چارچوب اوپک‌پلاس را تحسین و بر طرح خود برای پایبندی به قرارداد فعلی اوپک‌پلاس تاکید کردند.

https://roydadnaft.ir/17185کپی شد!