اختلاف اتحادیه اروپا بر سر تعیین سقف بهای نفت روسیه

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد که اتحادیه اروپا دستیابی به توافق بر سر تعیین سقف قیمت نفت روسیه را به دلیل مخالفت برخی از اعضای اتحادیه اروپا، تا بعد از توافق بر بسته گسترده‌تر تحریم‌ها به تعویق می‌اندازد.

این رسانه مستقر در ایالت نیویورک آمریکا اعلام کرد که کشور‌های عضو اتحادیه اروپا به تلاش‌های خود برای دستیابی به توافق در زمینه تعیین سقف قیمت نفت روسیه ادامه می‌دهند، در حالی که به گفته آگاهان از مذاکرات جاری، قبرس و مجارستان از جمله کشور‌هایی هستند که مخالفت خود را با پیشنهاد سقف قیمت برای نفت روسیه ابراز کرده‌اند.

بلومبرگ نوشت: چنین تصمیماتی در اتحادیه اروپا با اجماع اتخاذ می‌شود و به هر کشوری حق وتوی مؤثر داده شده است.

به گفته منابع بلومبرگ، کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه، در آخر هفته اخیر در تلاش برای یافتن مصالحه در مورد بسته اقدامات محدودکننده علیه روسیه با کشور‌های عضو دیدار کرد.

این منابع افزودند: برخی کشور‌ها ممکن است پیش از نشست غیررسمی رهبران اتحادیه اروپا در پراگ در ششم اکتبر برای یک توافق اولیه تلاش کنند که البته هنوز بسیاری از جزئیات باید مشخص شود، از جمله حداکثر قیمتی که باید توسط متحدان تعیین شود. منابع بلومبرگ تاکید کردند: قرار است این تصمیم قبل از پنجم دسامبر عملی شود، زمانی که اتحادیه اروپا اعمال محدودیت‌هایی را که قبلا اتخاذ کرده بود، عملی می‌کند و شامل ممنوعیت واردات نفت از طریق دریا و خدمات لازم برای حمل و نقل آن می‌شود.

این در حالی است که ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هشدار داده که در صورت تعیین سقف برای بهای نفت روسیه همه قرارداد‌های انرژی کشورش با اروپا لغو خواهد شد و غرب در زمستان پیش رو یخ خواهد زد.

پوتین گفته است که آمریکا، انگلیس و اتحادیه اروپا با بحران اجتماعی و اقتصادی روبه‌رو هستند در حالی که رهبران این کشور‌ها نیاز مردمشان را نادیده می‌گیرند و تحریم‌ها علیه روسیه به تعطیلی کسب‌وکار‌ها در اروپا منجر شده است.

در همین حال اورسولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا گفته است که اتحادیه اروپا سقفی برای بهای گاز روسیه پیشنهاد خواهد کرد تا درآمد‌هایی را که پوتین برای تامین بودجه جنگ وحشیانه در اوکراین استفاده می‌کند، کاهش دهد.

گروه هفت شامل هفت کشور ثروتمند بلوک غرب نیز به تازگی طرح‌هایی برای اعمال سقف بر بهای نفت صادراتی روسیه به منظور محدود کردن توانایی این کشور برای اجاره کشتی نفتکش و تامین خدمات بیمه‌ای از کشور‌های دیگر غیرعضو این گروه، پیشنهاد کرده است.

https://roydadnaft.ir/17158کپی شد!