آیین معارفه سرپرست شرکت نفت و گاز پارس برگزار شد

آیین تودیع و معارفه مدیران عامل قدیم و جدید شرکت نفت و گاز پارس با حضور معاون وزیر نفت برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، آیین تودیع محمد مشکین‌فام مدیرعامل سابق و معارفه محمدحسین متجلی، سرپرست جدید شرکت نفت و گاز پارس، با حضور محسن خجسته‌مهر، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امروز (شنبه، پنجم شهریورماه ۱۴۰۱) در مراسمی در ساختمان مرکزی این شرکت برگزار شد.

جایگاه ویژه شرکت نفت و گاز پارس در تأمین انرژی مورد نیاز کشور

محمد مشکین‌فام، مدیرعامل سابق شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اهمیت این شرکت در تأمین انرژی مورد نیاز کشور گفت: از سال ۹۵ تاکنون با همدلی و همت همه کارکنان شرکت نفت و گاز پارس اقدامات موثری از جمله افزایش ۳۰۰ میلیون متر مکعبی ظرفیت روزانه تولید گاز، حفاری ۱۵۹ حلقه چاه جدید، نصب و راه‌اندازی ۲۰ سکوی دریایی، خطوط رابط سکوهای دریایی و پالایشگاه‌ها، تکمیل دو پالایشگاه عظیم ۱۳ و ۲۲-۲۴ و راه‌اندازی نخستین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ۱۴ انجام شده است.

وی همچنین به بهره‌برداری از بندر صادراتی و خدماتی سیراف پارس اشاره کرد و گفت: تاکنون یک میلیون و صدهزار تن گاز مایع به ارزش یک میلیارد دلار از این بندر صادر شده است.

مشکین‌فام به دیگر فعالیت‌های خرد و کلان انجام شده در شرکت نفت و گاز پارس نیز اشاره کرد و گفت: همه این اقدامات با همدلی و تقویت سازمان انجام شده و امیدوارم همکاران این شرکت با همراهی مدیرعامل جدید نیز در رسیدن به اهداف ملی و تقویت تأمین انرژی کشور همراهی کنند.

مدیرعامل سابق شرکت نفت و گاز پارس همچنین با اشاره به تأمین ۷۰ درصد گاز و ۴۰ درصد بنزین مصرفی کشور از حوزه پارس جنوبی گفت: امیدوارم همه توان مجموعه به کار گرفته شود و در کنار مدیرعامل جدید این شرکت موفقیت‌های بی‌نظیری ثبت شود.

تشریح نقشه راه شرکت نفت و گاز پارس

در ادمه این آیین، محمدحسین متجلی، سرپرست جدید شرکت نفت و گاز پارس ضمن قدردانی از اعتماد معاون وزیر نفت برای به دوش کشیدن بار خطیر در جبهه اقتصادی کشور گفت: سیاست‌های این شرکت به عنوان بازوی شرکت ملی نفت در راستای اجرایی شدن و به بار نشستن اهداف تأمین گاز مورد نیاز کشور همچنان ادامه دارد و شیرینی تلاش سال‌های گذشته به کام مردم عزیز کشورمان نهادینه شده است.

وی برنامه و نقشه راه شرکت نفت و گاز پارس را در سه بازه زمانی تشریح کرد و گفت: طرح‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدتی برای رسیدن به اهداف عالیه سازمان تعریف و برنامه‌ریزی شده که به صورت منظم و متوالی پیگیری می‌شود.

متجلی بهره‌برداری از نخستین سکوی گازی فاز ۱۱ پارس جنوبی و راه‌اندازی خط انتقال گاز فاز ۱۶ پارس جنوبی را از جمله برنامه‌های کوتاه‌مدت این شرکت برای دستیابی و تضمین تولید پایدار گاز در زمستان سال جاری برشمرد و گفت: در برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت این شرکت نیز راه‌اندازی فاز اول توسعه میدان گازی کیش، تکمیل مطالعات فشارافزایی، توسعه میدان‌های پارس شمالی، فرزاد و بلال، حفاری چاه‌های Infill و تعمیرات چاه‌های گازی میدان پارس جنوبی در دستور کار قرار دارد.

سرپرست شرکت نفت و گاز پارس در پایان ضمن قدردانی از تلاش‌های مدیرعامل سابق این شرکت، ابراز امیدواری کرد تا در کنار کارکنان این شرکت، اهداف مد نظر شرکت ملی نفت ایران محقق شود.

تفاوت دولت‌ها در اتخاذ تصمیمات راهبردی است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز در این آیین ضمن گرامیداشت هفته دولت با بیان اینکه با شروع به کار دولت سیزدهم جلوه‌هایی از فعالیت‌های واقعی و جهادی نمایان شده است، خاطرنشان کرد: این فعالیت‌ها با اتخاذ تصمیمات راهبردی و به موقع قابل بهبود و اثربخشی بیشتر است.

محسن خجسته مهر با اشاره به اینکه اجرای پروژه‌های صنعت نفت و گاز کشور زمان‌بر، هزینه‌بر و درآمدزا هستند، گفت: افرادی که تصمیم درست و به موقع اتخاذ کنند، وزن بیشتری در انجام این فعالیت‌ها دارند.

وی با اشاره به سال‌هایی که راه‌اندازی فازهای پارس جنوبی به تراز مثبت گازی کشور کمک می‌کرد، یادآور شد: از یک سو کشور به راه‌اندازی فازهای پارس جنوبی و تأمین گاز مصرفی نیاز داشت و از سوی دیگر پالایشگاه ستاره خلیج فارس که خوراک میعانات گازی پارس جنوبی را مصرف می‌کرد، در حال ساخت بود و تأمین منابع مالی آن با مشکلاتی مواجه بود، به همین دلیل بر اساس تصمیم راهبردی که در آن زمان گرفته شد، شرکت ملی نفت ایران تأمین منابع مالی این طرح را با سرمایه‌گذاری ۲میلیارد دلاری به عهده گرفت که البته هنوز هم تسویه نشده است.

معاون وزیر نفت همچنین به تصمیم‌گیری درباره راه‌اندازی ده فاز باقی‌مانده پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور از میدان پارس جنوبی تأمین می‌شود و اگر این اقدامات، به مدد و توان داخلی و اراده همکاران این شرکت انجام نمی‌شد، اکنون چه پاسخی برای تأمین انرژی مورد نیاز کشور داشتیم؟

محسن خجسته‌مهر با تأکید بر اتخاذ تصمیمات راهبردی در شروع به کار دولت سیزدهم گفت: در اوایل مهرماه سال گذشته بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی در دستور کار قرار گرفت و هم‌اکنون فعالیت‌های حفاری این فاز در حال انجام است و لوله‌گذاری دریایی آن نیز به اتمام رسیده و امیدواریم به زودی شاهد بهره‌برداری از این طرح باشیم.

وی همچنین به تراز منفی گازی کشور در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در زمستان گذشته با حدود روزانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب تراز منفی گاز مواجه بودیم که با بهره‌مندی از پتانسیل افزایش تولید از ۳۷ سکوی گازی عملیاتی این شرکت رکورد تولید گاز به میزان ۷۰۵ میلیون مترمکعب در روز در زمستان گذشته ثبت شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین پیش‌بینی کرد میدان گازی کیش با تولید روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب در روز در سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری برسد.

خجسته‌مهر در پایان با قدردانی از تلاش‌ها و زحمات مدیرعامل سابق این شرکت گفت: برای رشد شرکت نفت و گاز پارس از همه مقدورات‌مان در شرکت ملی نفت ایران بهره خواهیم گرفت.

https://roydadnaft.ir/16612کپی شد!