طرح انتقال گاز به کیش منافع ارزی ۴۰۰ میلیون دلاری در سال به همراه دارد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از منافع ارزی سالانه ۴۰۰ میلیون دلاری طرح انتقال گاز به جزیره کیش خبر داد و گفت: گازرسانی به دو نیروگاه در جزیره کیش، رونق کسب‌وکار، رفاه اجتماعی و شاخص‌های مهم مسئولیت‌ اجتماعی از جمله دستاوردهای این طرح مهم ملی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته‌مهر در آیین بهره‌برداری رسمی از طرح انتقال گاز به جزیره کیش که امروز، (دوشنبه، ۳۱ مردادماه) در آستانه هفته دولت با حضور وزیر نفت و به‌صورت ویدیوکنفرانس در سالن شهید بهشتی ساختمان مرکزی وزارت نفت برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر دولت اظهار کرد: منافع ارزی و بازگشت سرمایه این طرح به منزله یک درآمد صادراتی برای کشور است.

وی در تشریح مزایای این طرح با اشاره به ابعاد محیط زیستی آن گفت: گازرسانی به دو نیروگاه در جزیره کیش، رونق کسب‌وکار، رفاه اجتماعی و شاخص‌های مهم مسئولیت‌ اجتماعی از جمله دستاوردهای این طرح مهم ملی است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین با مبارک خواندن این رویداد و تحقق آرزوی دیرینه مردم کیش، تأکید کرد: این طرح با صرفه‌جویی روزانه حدود یک میلیون لیتر نفت‌گاز و استفاده غیربهینه سالانه حدود ۷ هزار تن ال‌پی‌جی در جزیره کیش می‌تواند برای کشور دستاوردهای صادراتی داشته باشد، ظرفیت تولید برق و تولید آب شیرین نیز با بهره‌برداری از این خط افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به گازرسانی به سراسر جزیره کیش با برنامه‌های شرکت ملی گاز ایران افزود: با بهره‌برداری از این طرح و دسترسی به منافع و دستاوردهای آن، آرزوی دیرینه مردم جزیره کیش و فعالان اقتصادی و صنعتگران برای استفاده از سوخت پاک محقق شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران  منافع ارزی سالانه حاصل از افتتاح و بهره‌برداری از طرح خط لوله انتقال گاز به جزیره کیش را ۴۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: کمتر از یک سال همه سرمایه این طرح بازخواهد گشت که به منزله درآمد صادراتی برای کشور است، جلوگیری از قاچاق سوخت نیز یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این طرح خواهد بود.

** ظرفیت تولید نفت امسال به بیش از ۴ میلیون بشکه می‌رسد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امروز (دوشنبه، ۳۱ مردادماه) در حاشیه آیین آیین بهره‌برداری رسمی از طرح انتقال گاز به جزیره کیش در آغاز هفته دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ایران آمادگی سوآپ حداکثری گاز را دارد، گفت: تا پایان امسال ظرفیت تولید نفت به روزانه بیش از ۴ میلیون بشکه می‌رسد.

خجسته‌مهر با اشاره به‌ طرح‌هایی که قرار است در این هفته به بهره‌برداری برسد، گفت: در این هفته عملیات اجرایی توسعه تعدادی از میدان‌های مشترک نفت و گاز را در استان‌ خوزستان و خلیج‌فارس خواهیم داشت.

وی در تشریح این طرح‌ها گفت: آغاز عملیات اجرایی چهار طرح توسعه میدان‌های مشترک نفت و گاز در هفته دولت شامل یاران شمالی، یاران جنوبی، بلال و سهراب و افتتاح واحد شیرین‌سازی فازهای ۲ و ۳ پارس‌جنوبی به‌ مقدار ۶۰ هزار بشکه در روز، همچنین آغاز احداث خط لوله جدید گاز ترش ۳۲ اینچ فاز ۱۶ پارس جنوبی در این هفته انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به پرسشی درباره تصمیم برای توسعه میدان آرش گفت: شرکت ملی نفت ایران برای آغاز حفاری در میدان آرش آمادگی کامل دارد و به محض مشخص شدن شرایط و آغاز تشریفات کار، عملیات حفاری آغاز می‌شود و این شرکت برای توسعه بخش نفت و گاز این میدان برنامه کاملی دارد که به تصویب هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران نیز رسیده است.

خجسته‌مهر در ارتباط با پرسشی درباره تصمیم برای واردات گاز از روسیه گفت: به‌طور کلی موضع ایران درباره این موضوع، تجارت گاز است و جمهوری اسلامی به‌دلیل موقعیت جغرافیایی، آمادگی دارد سوآپ گاز را به مقاصدی که مدنظر تحویل‌دهنده گاز است، انجام دهد.

وی درباره مقدار تولید کنونی و برنامه برای افزایش ظرفیت تولید در صورت به‌ نتیجه رسیدن برجام گفت: همان‌طور که پیش‌تر اعلام شد، ظرفیت تولید نفت شرکت ملی نفت ایران تا پایان سال ۱۴۰۰ برابر ۳ میلیون و ۸۳۸ هزار بشکه در روز بود و بر اساس برنامه‌ریزی، ظرفیت تولید نفت خام ایران تا پایان سال ۱۴۰۱ به بیش از ۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

https://roydadnaft.ir/16520کپی شد!