با تامین مالی پروژه NGL خارگ و بهره‌برداری از طرح؛ از سوزاندن روزانه بیش از ۳۰۰ میلیون فوت مکعب گازهای میادین خارگ و بهرگان جلوگیری می‌شود

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: با تامین مالی پروژه NGL خارگ و بهره‌برداری از طرح، از سوزاندن روزانه بیش از ۳۰۰ میلیون فوت مکعب گازهای میادین خارگ و بهرگان جلوگیری می‌شود

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران، دکتر علیرضا مهدی‌زاده در بازدید از طرح NGL خارگ و جلسه با سرمایه‌گذار آن گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر، بیشتر کالاهای مهم پروژه NGL خارگ تامین شده، انتظار می‌رود سرمایه‌گذار بتواند ضمن جبران عقب‌ماندگی پیشرفت طرح، مطابق برنامه‌ جبرانی اعلام شده تا ۲۴ ماه آینده، پروژه را راه‌اندازی نماید.

وی افزود: با توجه به اینکه جمع‌آوری گازهای همراه، یکی از اولویت‌های مهم دولت سیزدهم و مورد تاکید وزیر محترم نفت و از برنامه‌های اصلی مدیرعامل محترم شرکت ملی نفت ایران است، تسریع در تکمیل طرح NGL خارگ که برای جمع‌آوری گازهای همراه مناطق خارگ و بهرگان در حال اجراست مورد انتظار است و شرکت صف به عنوان سرمایه‌گذار طرح باید هر چه سریعتر نسبت به تامین مالی و تکمیل طرح اقدام نماید.

وی با بیان اینکه مهمترین مشکل این طرح در حال حاضر، تامین مالی است گفت: سرمایه‌گذار برای تامین مالی طرح، توافقاتی با صندوق توسعه ملی و یکی از بانک‌های عامل انجام داده و لازم است هر چه سریعتر توافقات انجام شده عملیاتی شده تا با تکمیل این طرح، از سوزاندن گازهای همراه میادین خارگ و بهرگان  جلوگیری شود.

وی افزود: این طرح در طی چند سال اجرا، مشکلات متعددی در بخش‌های تامین کالا ناشی از شرایط تحریم، همچنین تامین مالی داشته ولی خوشبختانه در حال حاضر، بیشتر کالاهای مهم پروژه تامین شده و امیدواریم مطابق برنامه‌ جبرانی اعلام شده تا دو سال آینده راه‌اندازی شود.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران در پایان گفت: این طرح با ۴۳ درصد پیشرفت در سال ۹۷ تحویل سرمایه‌گذار شده و بنا بوده مطابق قرارداد در مدت ۳۶ ماه تکمیل گردد و در حال حاضر پیشرفت آن ۶۰ درصد است.

گفتنی است، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران به همراه برخی از اعضای هیات‌مدیره و مدیران ارشد ستادی ضمن حضور در منطقه عملیاتی خارگ از بخش‌های مختلف این منطقه عملیاتی بازدید کردند.

https://roydadnaft.ir/16336کپی شد!