علت ایجاد سر و صدا در پالایشگاه اصفهان چه بود؟

معاون پالایشگاه اصفهان با بیان اینکه در حال احداث واحد تصفیه گازوئیل هستیم، گفت: وقتی می‌خواهیم واحدهای عملیاتی را راه‌اندازی کنیم برای اینکه مسیرها را از آلایندگی پاک کنیم، مجبور هستیم داخل آن‌ها بخار بزنیم، احتمال می‌رود تا دو روز آینده این صداها را داشته باشیم.

اصغر صابری معاون پالایشگاه اصفهان در پاسخ به این سؤال که علت صداهای ایجاد شده در پالایشگاه اصفهان چیست، اظهار داشت: در حال احداث واحد تصفیه گازوئیل با ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار بشکه گازوئیل یورو ۵ هستیم، در این راستا تمام تجهیزات آن نصب و در حال راه‌اندازی است، هدف از احداث این واحد شیرین کردن و حذف ترکیبات گوگردی و خطرناک از گازوئیل است.

وی افزود: با راه‌اندازی این واحد در یکی دو ماه آینده حدود ۱۰۰ هزار بشکه گازوئیل تولیدی در روز در پالایشگاه اصفهان که حدود ۸ تا ۱۰ هزار PPM گوگرد داشت و بسیار مضر و خطرناک بود،  مطابق با استانداردهای روز دنیا و اروپا می‌شود و ضمن اینکه میزان گوگرد آن به زیر PPM ۵۰ کاهش می‌‌یابد.

صابری با تأکید بر اینکه این پروژه بسیار بزرگ و ملی است و بعد از راه‌اندازی شاهد یک هوای بسیار پاک برای شهر اصفهان و استان‌های وابسته با پالایشگاه اصفهان خواهیم بود، گفت: وقتی می‌خواهیم چنین واحدهای بزرگی را راه‌اندازی کنیم یک سیستمی در پالایشگاه به نام سیستم فلر است که در این سیستم کلیه تجهیزات پالایشگاهی به اضافه واحدهای عملیاتی به این سیستم فلر نصب می‌شوند و اگر بنا به دلایلی یک اتفاقی در پالایشگاه بیفتد این واحدهای عملیاتی را به مسیر فلر باز می‌کنند و واحد عملیاتی ایمن خواهند ماند، برای راه‌اندازی هر واحد عملیاتی لزوماً باید سیستم فلر در سیستم قرار بگیرد.

معاون پالایشگاه اصفهان ادامه داد: از روز گذشته مقدمات راه‌اندازی فلر را انجام داده‌ایم و امروز فلر پالایشگاه روشن شده که در اصل ضریب ایمنی پالایشگاه است.

وی با اشاره به ایجاد صداهای بلند در پالایشگاه اضافه کرد: وقتی می‌خواهیم واحدهای عملیاتی را راه‌اندازی کنیم برای اینکه مسیرها را از آلایندگی پاک کنیم، مجبور هستیم داخل آن‌ها بخار بزنیم و زنگارها و مواد زائد داخل لوله‌ها را با فشار زیاد تمیز کنیم و به اصطلاح به آن فلش کردن لوله‌ها می‌گویند و در حال حاضر در حال فلش کردن لوله‌ها هستیم که عمدتاً تمام شده، البته احتمال می‌رود در ۲ روز آینده این صداها را داشته باشیم، اما کاملاً تحت کنترل است و همه این‌ها مربوط به راه‌اندازی واحدهای بخش جنوبی است.

صابری با عذرخواهی از مردم به خاطر سر و صدای ایجاد شده، خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی این  واحد ملی، وضع گازوئیل کل پالایشگاه اصفهان و نیمی از کشور بهتر و مطابق با استانداردهای جهانی می‌شود، تمام این اتفاقات مثبت و تحت کنترل است و عواید آن شامل حال همه مردم اصفهان می‌شود./فارس

https://roydadnaft.ir/16227کپی شد!