تعمیرات اساسی منطقه عملیاتی تنگ بیجار پایان یافت

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب از اجرای تعمیرات اساسی واحد عملیاتی تنگ بیجار با صرف ۲۵ هزار نفر ساعت کار تعمیراتی در مدت زمان کمتر از یک ماه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، علی رضایی، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب در رابطه با اجرای برنامه تعمیرات اساسی منطقه تنگ ‌بیجار در سال جاری اظهار کرد: در این تعمیرات با توجه به شیوع مجدد بیماری کرونا در کشور و همچنین لزوم انجام تعمیرات اساسی در موعد مقرر، تمهیدات لازم برای اجرای دستورعمل‌های بهداشتی از جمله معاینه سلامت نیروهای دست‌اندرکار تعمیرات، توزیع وسایل بهداشت فردی، ضد عفونی مداوم وسایل حمل و نقل و اماکن عمومی در تاریخ ۱۵ تیرماه آغاز شد و با انجام کلیه موارد عملیاتی، تعمیرات در تاریخ ۱۳ مرداد ماه جاری و با صرف ۲۵ هزار نفر ساعت کار عملیاتی با موفقیت کامل و بدون حادثه به اتمام رسید.

وی افزود: تعمیرات اساسی واحد عملیاتی تنگ بیجار یک فعالیت مهم، تخصصی، حساس و با اهمیت است که با هدف تولید بخشی از سوخت زمستانی غرب کشور، نگهداشت تولید پایدار، صیانت از سرمایه‌های ملی، تضمین استمرار عملیات تولید فرآورده‌های گازی با کیفیت مناسب و همچنین حفاظت از تأسیسات و تجهیزات، به صورت دوره‌ای با هماهنگی پالایشگاه گاز ایلام و هماهنگی ستاد شرکت نفت مناطق مرکزی ایران انجام گرفت.

مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب ادامه داد: این عملیات با برنامه ریزی دقیق واحد برنامه ریزی تعمیرات اساسی و مشارکت کلیه واحدهای منطقه به‌ویژه واحدهای تعمیرات، بهره‌برداری، HSE، بازرسی و حفاظت فنی و خدمات و پشتیبانی صورت گرفت و با بستن کلیه چاه‌ها و تست ESD در تاسیسات مرکزی تنگ بیجار (TCF) و تاسیسات لخته گیر ایلام(ISF) و تخلیه تاسیسات و خطوط و در نهایت پرچ تأسیسات آغاز شد و توپک‌رانی خطوط جریانی و انتقال انجام و بعد از اسپید گذاری، آبگیری و لخته‌گیر جهت ایمن سازی به‌منظور بازدید و برشکاری، سایت تحویل واحدهای تعمیراتی شد.

رضایی افزود: در این تعمیرات اساسی، اداره بهره‌برداری حدود ۵۳۰ پرمیت گرم، سرد و… در نقاط مختلف صادر و با واحد HSE جهت ایمن شدن نقاط کار ایمن واحدهای تعمیراتی همکاری کرد؛ همچنین، در این فعالیت تعمیراتی، مواردی از جمله، تخلیه گاز و مایعات، سپس انجام عملیات توپک‌رانی ۴۲ کیلومتر خط ۱۸ اینچ انتقال گاز و چهار حلقه چاه‌، اسپید گذاری و ایمن‌سازی تاسیسات، برشکاری سرد و گرم، فیت‌آپ و جوشکاری نقاط معیوب، تعمیر و تنظیم شیرهای ایمنی فرآیندی و غیر فرایندی و در نهایت تعمیر و نصب مجدد شیرهای مختلف تاسیسات انجام شد.

بر اساس این گزارش، مرکز بهره‌برداری تنگ بیجار و کمانکوه در فاصله ۷۰ کیلومتری شهر ایلام قرار دارد. فاز نخست این مرکز در سال ۱۳۸۶ به بهره برداری رسید. ظرفیت این مرکز فراورش روزانه هفت میلیون متر مکعب گاز است که با اجرای فاز دوم این منطقه، ظرفیت آن به ۱۱ میلیون متر مکعب بالغ خواهد شد.

https://roydadnaft.ir/16196کپی شد!