مدودف: سقف‌گذاری برای قیمت نفت روسیه، نفت را ۴۰۰ دلاری می‌کند

رئیس جمهور سابق روسیه امروز گفت که پیشنهاد محدود کردن قیمت نفت روسیه به حدود نصف قیمت فعلی، کاهش قابل توجه نفت در بازار را منجر می شود و می تواند قیمت ها را به بالای ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در هر بشکه برساند.

دمیتری مدودف، رئیس جمهور سابق روسیه امروز گفت، پیشنهاد ژاپن برای محدود کردن قیمت نفت روسیه به حدود نصف قیمت فعلی، کاهش قابل توجه نفت در بازار را منجر می شود و می تواند قیمت ها را به بالای ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در هر بشکه برساند.

مدودف گفت: ژاپن «نه در نفت و نه گاز روسیه و همچنین نه در پروژه ال‌ان‌جی ساخالین 2 مشارکت نخواهد داشت.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هفته گذشته، فرمانی را امضا کرد که به موجب آن، روسیه کنترل کامل پروژه گاز و نفت ساخالین 2 در خاور دور را به دست می گیرد؛ اقدامی که می تواند شرکت شل و همچنین شرکت های ژاپنی میتسو را مجبور به ترک این پروژه کند.

رهبران گروه هفت، هفته گذشته با امکان سنجی اعمال محدودیت های موقت قیمت واردات سوخت های فسیلی روسیه از جمله نفت موافقت کرده بودند.

مدودف، معاون کنونی شورای امنیت روسیه گفت: «نفت به میزان قابل توجهی در بازار کم خواهد شد و قیمت ها بالاتر خواهد رفت. بعلاوه، قیمت ها بالاتر از قیمت های نجومی ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در هر بشکه خواهد رفت.»

روز گذشته، نخست‌وزیر ژاپن گفت، بر اساس سیاست ‌های تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه که گروه ۷ پیشنهاد داده مسکو مجبور خواهد شد که نفت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به نصف قیمت کنونی بفروشد.

وی گفته بود، سازوکاری طراحی شده که تضمین کند امکان خرید نفت روسیه با قیمت بالا وجود نداشته باشد.

در واقع محدود کردن قیمت نفت روسیه بخشی از سیاست اعمال تحریم‌ های غرب علیه مسکو به خاطر درگیری نظامی با اوکراین است. این کشورها می‌ خواهند از طریق محدود کردن صادرات نفت روسیه درآمدهای این کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش دهند.

ایده این طرح این است که خدمات مالی، بیمه و حمل و نقل محموله های نفتی را به سقف قیمت نفت روسیه گره بزند. بنابراین، اگر کشتیرانی یا واردکننده این خدمات را بخواهد، باید متعهد شود که نفت روسیه را با حداکثر قیمت تعیین شده فروخته شود.

https://roydadnaft.ir/15602کپی شد!