روزهای خوش ونزوئلا؛ از صادرات نفت به اروپا تا آغوش باز آمریکا

ونزوئلا این روزها دوران خوشی را سپری می کند و به نظر می رسد پس از تحریم ها و سختی هایی که غربی ها به دلیل بحران های سیاسی داخلی این کشور بر کاراکاس تحمیل کردند حالا اوضاع این کشور رو به بهبودی می رود.

از یک سو نفت ونزوئلا روانه اروپا شده است و از سوی دیگر آمریکایی ها آغوش خود را به روی این غول نفتی آمریکای لاتین باز کرده اند.

در جدیدترین تحولات «نیکولاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد که کشورش آماده پذیرش شرکت های نفت و گاز فرانسه است که تمایل دارند در صادرات نفت خام وزنئلا به اروپا فعالیت کنند.

مادورو در سخنانی تلویزیونی گفت: امانوئل ماکرون رئیس جمهور(فرانسه) ونزوئلا آماده است که هر گونه شرکت فرانسوی که مایل به تولید نفت و گاز برای بازارهای اروپایی و جهانی باشد را بپذیرد.

پیش از این روز دوشنبه خبرگزاری فرانسه گزارش داد که پاریس از گروه هفت در نشست آلمان خواست که منابع واردات مواد خام را توسعه دهد و این را در اشاره به بازار انرژی در ایران و ونزوئلا درخواست کرده بود. 

در تحولی دیگر، مقامات ارشد ایالات متحده آمریکا در آخرین تلاش برای بازگرداندن آمریکایی‌های بازداشت شده و بازسازی روابط با غول نفتی آمریکای جنوبی همزمان با طولانی شدن جنگ در اوکراین، بی سر و صدا به کاراکاس سفر کرده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این سفر را با تمرکز بر امنیت چند شهروند آمریکایی بازداشت شده در کاراکاس عنوان کرد. گروهی از مدیران نفتی شرکت سیتگو در هیوستون چهار سال پیش در ونزوئلا زندانی شده‌اند.

هیات اعزامی به کاراکاس شامل راجر کارستنز، فرستاده ویژه ریاست جمهوری در امور گروگان‌ها و همچنین جیمز استوری سفیر آمریکا که ریاست دفتر امور ونزوئلا در کلمبیا را برعهده دارد هستند.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا طی یک سخنرانی تلویزیونی این سفر را تایید کرد و گفت که خورخه رودریگز، رئیس مجلس ملی با این هیات ملاقات خواهد کرد تا به دستور کار دوجانبه بین دولت ایالات متحده و دولت ونزوئلا تداوم بخشد.

این دومین دیدار پس از دیدار ماه مارس این دو مقام به همراه خوان گونزالس رئیس شورای امنیت ملی آمریکا در نیمکره غربی است.

آن سفر منجر به آزادی دو شهروند آمریکایی شد که ایالات متحده معتقد بود به ناحق بازداشت شده بودند. مادورو قول داده است که مذاکرات را با مخالفان خود آغاز کند.

طبق گزارش آسوشیتدپرس احتمالا در سفر این هیات به ونزوئلا، درخواست لغو تحریم‌های فلج‌کننده نفتی از سوی مادورومطرح شود. بر اساس این گزارش ایالات متحده نیز علاقه‌مند به بهره‌برداری از ثروت عظیم نفتی ونزوئلا است زیرا جنگ در اوکراین منجر به جهش ۵۰ درصدی قیمت نفت شده است که به بدترین تورم در دهه‌های اخیر دامن می‌زند.

این اتفاق در حالی می‌افتد که دفتر ریاست جمهوری فرانسه روز گذشته خواستار بازگشت نفت ایران و ونزوئلا به بازار جهانی نیز شد. این در حالی است که نفت ایران و ونزوئلا به دلیل وضع تحریم‌های ایالات متحده قادر به عرضه رسمی در بازار جهانی نیست.

https://roydadnaft.ir/15482کپی شد!