۱۳۸ میلیارد ریال صرفه اقتصادی با تعمیر و بازسازی انواع شیرآلات سرچاهی و درون‌چاهی

مدیر تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه‌های شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از تحقق ۱۳۸ میلیارد ریال صرفه اقتصادی با تعمیر و بازسازی انواع شیرآلات سرچاهی و درون‌چاهی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نفتخیز، مهندس یونس عباسی لرکی گفت: در سه ماه نخست سال ۱۴۰۱ با تلاش و پشتکار کارشناسان این مدیریت، تعداد ۲۳۹ عدد انواع شیرآلات و تجهیزات سرچاهی و شیرهای درون چاهی  (3SV)  در اندازه و فشار کاری مختلف که از مدار عملیات خارج شده بودند در راستای تولید ایمن و پایدار تعمیر، بازسازی و مجدداً در چاه‌های بهره‌برداری و دکل‌های تعمیراتی و حفاری مورد استفاده قرار گرفت.

وی افزود: صرفنظر از ارزش راهبردی این تجهیزات که نقش بزرگی در جلوگیری از توقف تولید و بخش قابل توجهی از تعهدات شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب دارند، بالغ بر ۱۳۸میلیارد ریال صرفه اقتصادی این تجهیزات می‌باشد.

عباسی‌لرکی ادامه داد: در بخش سطح‌الارضی این تجهیزات شامل ۲۱۳ عدد شیرآلات و تجهیزات سرچاهی با سایز و فشار کاری مختلف و در تحت‌الارض ۲۶ عدد تجهیز شیرهای ایمنی درون چاهی (۳SV)با سایزهای متنوع می‌باشد که در شرایط بحرانی و اضطراری نقش اصلی در توقف جریان و ایمن‌سازی چاه را به‌عهده دارند و پس از تعمیر و بازسازی در کارگاه‌های عملیاتی این مدیریت، مجدداً در چاه‌های مختلف نصب و مورد استفاده قرار گرفت.

شایان ذکر است برخی از این تجهیزات مخصوص در کلاس‌های مختلف و با آلیاژهای ویژه که جهت استفاده در چاه‌های با میزان هیدروژن سولفوره بالا (H2S TRIM) می‌باشد و در انحصار معدودی از شرکت‌های خارجی قرار داشته که این مدیریت با احیاء و بکارگیری مجدد اقلام مذکور نقش بسزایی در امر خطیر نگهداشت و تولید ایمن و پایدار در مناطق نفتخیز جنوب را ایفا می‌نماید.

https://roydadnaft.ir/15460کپی شد!