صندوق نفت نخستین دستگاه کشور در اعمال اضافات عمومی

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت گفت: برای پرداخت مبالغ علی‌الحساب به بازنشستگان منابعی از سوی شرکت‌های اصلی صنعت نفت در اختیار صندوق‌ها قرار نگرفت؛ با وجود این صندوق نفت عمده این منابع را از محل سودآوری شرکت‌های سرمایه‌گذاری خود تأمین کرد و به همه متقاضیان، مستمری علی‌الحساب پرداخت شد.

به گزارش صندوق بازنشستگی صنعت نفت، عبدالحسین بیات در بازدید از شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت افزود: عملکرد ۶ ماه نخست و برنامه ۱۴۰۱ شرکت‌های تابعه و وابسته صندوق‌ها در دور دوم بازدیدها، ارزیابی خواهد شد.

وی چارچوب بازدیدها را گفت‌وگو درباره راهبردهای گروه اقتصادی و رفع موانع پیش‌ رو خواند و اظهار کرد: با نیازسنجی انجام‌شده جهت رفع چالش‌ها و مسائل پیش رو، رویکرد بنگاه اقتصادی محور اصلی همه اقدام‌هاست.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت تصریح کرد: افزایش تعداد بازنشستگان و کاهش ورودی صندوق‌ها از محل کسور شاغلان رسمی، چالشی است که بارها به آن اشاره شده است، از این رو در دور دوم بازدید از شرکت‌ها و طرح‌ها نیز راهکارهای رفع این چالش را پیگیری خواهیم کرد.

بیات گفت: سال گذشته کسری حق بیمه شاغلان، ۶ هزار میلیارد تومان بود و امسال این عدد حدود ۸ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است، البته کسری یادشده به همت تلاشگران عرصه سرمایه‌گذاری صندوق‌ها از محل سودآوری شرکت‌ها رفع شده است که تلاش این عزیزان ستودنی است.

وی افزود: در سال‌های آینده حدود ۱۰ هزار نفر به تعداد بازنشستگان نفت افزوده خواهد شد، از این رو باید از هم‌اکنون تدابیر لازم تدوین شود؛ صندوق‌ها در این شرایط فرصت آزمایش و خطا ندارد.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت با بیان اینکه بازنشستگان در دوره‌های سختِ کاری حق بیمه پرداخت کرده‌اند، اظهار کرد: بازنشستگان ارجمند در موعد مقرر باید مستمری و مقرری دریافت کنند، کارهایی که انجام می‌شود باید دارای برنامه اقتصادی دقیق و محاسبه‌شده‌ای باشند.

بیات تصریح کرد: در گذشته چالش‌هایی وجود داشته است، اما در این دوره به مدد الهی و با مبارزه جدی با هر نوع فساد در شرکت‌های زیرمجموعه، مانع از خروج صندوق‌ها از مسیر بنگاه اقتصادی خواهیم شد.

وی ادامه داد: رئیس‌جمهوری در بحث اقتصاد در حال پیشبرد برنامه‌هاست، البته ممکن است در شروع کارها و در کوتاه‌مدت، چالش‌هایی در مسیر روی دهد، اما در بلندمدت اصلاح فرآیندهای غلط اقتصادی به نفع کشور خواهد بود.

قدردانی از بخش مالی صندوق و شرکت سرمایه‌گذاری اهداف

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت گفت: در خصوص اضافات عمومی، صندوق نفت نخستین دستگاه در کشور بود که این اضافات را پرداخت کرد، از این رو از همکاران بخش مالی صندوق و شرکت سرمایه‌گذاری اهداف تشکر و قدردانی می‌کنم.

بیات افزود: امسال در کمتر از دو ماه نزدیک به ۳۵ هزار فقره علی‌الحساب مستمری پرداخت شد، خوشبختانه امسال سامانه ثبت‌نام به‌طور مستمر در دسترس عزیزان بازنشسته قرار دارد تا تقاضاها ثبت شوند.

وی اظهار کرد: برای تأمین منابع علی‌الحساب به شرکت‌های اصلی نامه ارسال شد، اما منابعی از سوی آنها در اختیار صندوق‌ها قرار نگرفت. با وجود این صندوق نفت عمده این منابع را از محل شرکت‌های سرمایه‌گذاری خود تأمین کرد و به همه متقاضیان، مستمری علی‌الحساب پرداخت شد.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت به میزان افزایش مستمری یکی از صندوق‌ها اشاره کرد و گفت: میزان اعلام‌شده برای آن صندوق از سوی کارفرما (دولت) تأمین خواهد شد، به همین دلیل متکی به مصوبه هیئت دولت است، اما کارهای صندوق نفت در حوزه پرداختی، به پشتوانه بخش سرمایه‌گذاری آن انجام می‌شود و صندوق‌ها از هیچ محل دیگری کمک دریافت نکرده است.

بیات افزود: بازنشستگان نفت کسانی هستند که در شرایط کاری سخت، چرخ صنعت نفت را به گردش درآورده‌اند. شاغلان صنعت نفت نیز افرادی هستند که راه گذشتگان را ادامه می‌دهند. برای نمونه یکی از افتخارات شاغلان در زمستان اخیر شکل گرفت که با تلاش فراوان، توزیع گاز را در شبکه پایدار نگه داشتند؛ خدمت به این عزیزان در هر شکل توفیقی الهی است.

فرآیند، اصل کار است

وی در خلال گزارش مدیران طرح‌های شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت اظهار کرد: دستورالعمل‌ها باید به‌گونه‌ای اصلاح شود که امکان خرید و فروش سهام در بازارهای مالی در اسرع وقت برای تصمیم‌گیران فراهم باشد، اما این امکان نباید متکی به فرد باشد، بلکه باید فرایند، کار را انجام دهد، بنابراین فرایند، اصل کار است.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت گفت: تحلیل بنیادین بازار و آینده‌پژوهی، افق معاملات پیش رو را روشن می‌کند. در همین چارچوب آیین‌نامه سرمایه‌گذاری گروه صندوق‌ها در اهداف تدوین خواهد شد.

بیات ادامه داد: با هدف افزایش بهره‌وری کارگروه بازارهای مالی و سرمایه در شرکت اهداف ایجاد خواهد شد تا شرکت‌های گروه، به شکل هماهنگ در این عرصه فعالیت کنند و از موازی‌کاری اجتناب شود.

وی ادامه تصریح کرد: تمرکز سیستمی گروه صندوق‌ها روی حوزه‌های مالی و بازرگانی را پیگیری خواهیم کرد تا هر بخش به شکل تخصصی بر یک موضوع تمرکز داشته باشد.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت در خلال ارائه گزارش مدیر «طرح مایع‌سازی اتان» گفت: انجام پروژه بدون برنامه ممنوع است، از این رو به سهامداران این طرح برنامه را اعلام کنید و متذکر شوید رفتار سهامدار نباید سبب آسیب به دیگر سهامدار شود. همه سهامداران موظف هستند طبق برنامه تأمین مالی را انجام دهند، از این رو پیگیر موضوع طرح مایع‌سازی اتان با جدیت خواهیم شد.

بیات در خصوص گزارش ارائه‌شده مبنی بر معطل ماندن برخی تجهیزات در گمرک، گروهی را برای پیگیری این امر که مقوله مایع‌سازی اتان موضوعی تولیدی است، تعیین کرد تا پیگیری لازم در وزارت صنعت و معدن انجام شود.

ضرورت رصد دائمی بازارهای مالی و اقتصادی

وی توجه به راهبرد «فرصت بهتر» را برای پویایی بنگاه اقتصادی صندوق‌ها لازم دانست و تصریح کرد: بنگاه اقتصادی با رصد بازار باید همیشه فرصت‌ها را ارزیابی کند؛ گاهی جایگزین کردن یک فرصت خوب با فرصت‌های بهتر می‌تواند سود بیشتری را برای بنگاه ایجاد کند. اگر از فرصت بهتر به‌خوبی و به‌موقع استفاده نشود خطر از دست رفتن سهم در بازار جدی خواهد شد.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت همچنین در بررسی گزارش ارائه‌شده مسئولان شرکت «سوخت‌رسان اوج» گفت: به‌کارگیری دانش روز، تحول، شاخص‌های بنگاه اقتصادی با هدف به‌دست آوردن سود بیشتر باید به شکل جدی در دستور کار قرار گیرد، ‌زیرا سرمایه و فرصت هر دو محدود هستند.

در بررسی گزارش وضعیت شرکت «کنترل گاز اکبان» افزود: از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کنیم و این شرکت‌ها نیز باید سودآوری لازم را برای صندوق‌ها مدنظر داشته باشند.

متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری

بیات همچنین از مسئولان شرکت «ره‌گستر نفت» خواست تا سبد سرمایه‌گذاری این مجموعه را متنوع کنند. وی همچنین از شرکت‌های گروه خواست از توان پشتیبانی (لجستیک) شرکت «ره‌گستر نفت» استفاده کنند.

وی گفت: فعالیت اقتصادی فرآیندی – زنجیره‌ای در عرصه تولید بسیار بااهمیت است، از این رو شرکت‌های گروه اقتصادی صندوق‌ها می‌توانند از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده کنند. بنگاه‌هایی موفق خواهند بود که نگاه فرایندی به زنجیره فعالیت‌های اقتصادی خود داشته باشند. تکمیل زنجیره از جمله در بخش تولید و خدمات بازار را منحصربه‌فرد خواهد کرد و درآمد را حداکثر.

بر پایه این گزارش وضعیت شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت و شرکت‌های تابعه وابسته آن، در دومین دور بازدیدهای رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها بررسی شد. صندوق نفت به‌طور مستقیم و غیرمستقیم حدود ۷۰ درصد سهام شرکت یادشده را داراست.

https://roydadnaft.ir/15451کپی شد!