عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی: قرارداد سوآپ گاز روابط دیپلماتیک تهران را با کشورهای همسایه تقویت می‌کند

عضو کمیسیون انرژی مجلس ضمن تأکید بر اینکه افزایش دو برابری سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان از طریق ایران به‌معنای احیای دیپلماسی انرژی کشور است، تصریح کرد: این قرارداد روابط دیپلماتیک کشور را با کشورهای همسایه تقویت می‌کند.

رمضانعلی سنگدوینی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا، به تفاهم‌نامه افزایش دو برابری سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان از طریق ایران اشاره کرد و گفت: اجرایی شدن این تفاهم‌نامه‌ها و قراردادها به‌معنای احیای دیپلماسی انرژی کشور است، از آنجا که تقویت روابط اقتصادی، تجاری، سیاسی و دیپلماسی در همه حوزه‌ها یکی از اهداف ایران است، افزایش دو برابری سوآپ گازی میان ترکمنستان به آذربایجان از طریق خاک ایران توسط وزارت نفت و شخص وزیر به‌طور جدی پیگیری شد و خوشبختانه به نتیجه رسید.

وی افزود: سوآپ گاز افزون بر تأمین گاز ایران سبب ارتباط اقتصادی با کشورهای همسایه خواهد شد و از طرفی به نفع ترکمنستان است، زیرا گاز خود را صادر می‌کند که سرانجام به نفع آذربایجان است، به این دلیل که نیاز کشورشان تأمین می‌شود.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: این سوآپ افزون بر آنکه مانع کمبود گاز استان‌های شمال شرقی همچون استان گلستان خواهد شد روابط دیپلماتیک تهران را با کشورهای همسایه تقویت می‌کند.

سنگدوینی اظهار کرد: توجه به دیپلماسی انرژی از اولویت‌های مهم از ابتدای آغاز به‌کار مجلس یازدهم و دولت سیزدهم بود، زیرا افزون بر رئیس‌جمهوری، رئیس مجلس و اعضای کمیسیون انرژی نسبت به این موضوع اهتمام ویژه داشتند، همچنین در شرایط کنونی با دیپلماسی فعالی که وزارت نفت پی‌ریزی کرده است هم فروش نفت به‌خوبی انجام و هم درآمدهای حاصل از آن وارد کشور می‌شود.    

https://roydadnaft.ir/15403کپی شد!