چین به دنبال سرمایه‌گذاری در بزرگترین پروژه گازی فراساحلی جهان

رویترز به نقل از منابع ناشناس گزارش داد که شرکت‌های انرژی دولتی چین در حال مذاکره برای سرمایه گذاری در توسعه میدان شمالی قطر و آماده بستن قراردادهای بلندمدت تامین هستند.

به گزارش رویترز، عرضه LNG اخیراً به دلیل محدودیت تامین و سیاست اتحادیه اروپا در راستای دور شدن از گاز خط لوله روسیه، به اولویت اصلی مصرف کنندگان بزرگ انرژی تبدیل شده است. وضعیت عرضه به قدری تحت الشعاع قرار گرفته است که برای تامین LNG به اروپا، تولیدکنندگان آمریکایی مجبور شدند محموله‌هایی را که در اصل برای خریداران آسیایی بوده، منحرف کنند.

رویترز در گزارش خود خاطرنشان کرد که اگر شرکت های دولتی چین مذاکرات خود را با قطر با موفقیت نهایی کنند، این نخستین مشارکت گازی چین و قطر خواهد بود و تا کنون بزرگ ترین سرمایه گذاران خارجی در گاز قطر شرکت های بین المللی انرژی بوده اند.

برای قطر، این قرارداد بخشی از توسعه برنامه ریزی شده حضور گاز این کشور در آسیا خواهد بود.

حجم سرمایه گذاری برای توسعه این میدان ۳۰ میلیارد دلار است و رویترز در اوایل ماه جاری به نقل از منابع ناشناس اعلام کرد که قطری ها چهار شریک از جمله شل، توتال انرژی، اکسون و کونوکو فیلیپس را برای این پروژه انتخاب کرده اند.

پس از تکمیل توسعه این میدان، در سال ۲۰۲۷، ظرفیت صادرات LNG قطر تا ۶۴ درصد افزایش خواهد یافت و موقعیت این کشور در بازار بین المللی گاز تقویت خواهد شد؛ گفتنی است هر چهار شرکت نیز در حال حاضر در تولید LNG در قطر مشارکت دارند.

https://roydadnaft.ir/15261کپی شد!