صرفه‌جویی قابل توجه با سرویس و تعمیر سانتریفیوژهای آزمایشگاه نفت منطقه خارگ

با همت و تلاش ستودنی مهندس مهدی برومند از همکاران منطقه خارگ، سانتریفیوژهای آزمایشگاه‌های نفت این منطقه که از دستگاه‌های بسیار حساس و استراتژیک است با هزینه حداقلی و دقت بسیار بالا تعمیر اساسی شده و در مدار سرویس قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی منطقه خارگ، در این پروژه از تعداد ۶ دستگاه سانتریفیوژ موجود در منطقه عملیاتی خارگ؛ ۴ دستگاه تعمیر اساسی شد که یک دستگاه جهت استفاده در آزمایشگاه سکوی ابوذر و ۲ دستگاه نیز در آزمایشگاه مرکزی منطقه خارگ در حال استفاده است، تعداد ۲ دستگاه دیگر نیز توسط مهندس برومند در دست عیب‌یابی و سرویس و تعمیر اساسی قرار دارد.

هزینه بازسازی و تعمیر چهار دستگاه سانتریفیوژ یادشده با توجه به تخصص و اشراف این همکار پرتلاش تنها حدود ۸ میلیون ریال شده است که صرفه‌جویی قابل توجه ۹۹ درصدی هزینه ریالی را در پی داشته است.

در سال گذشته هزینه تعمیر هر دستگاه توسط نمایندگی رسمی در ایران حدود ۴ میلیارد ریال برآورد شده بود که بسته به نوع عیب دستگاه‌ها بعضا مبالغ هزینه مورد مطالبه بالاتر از هزینه اعلام شده اولیه تقاضا می‌شد. در نهایت در یکی از جلسات تولید منطقه خارگ تصمیم گرفته شد با اعتماد به جوانان متخصص و با انجام اقدامات دانش‌بنیان؛ این کار بسیارحساس به مهندس مهدی برومند از کارکنان مجتمع درود ۳ منطقه خارگ سپرده شود.

دستگاه‌های موجود در آزمایشگاه کنترل کیفی خارگ از دو نوع هیتردار و بدون هیتر با سال ساخت ۲۰۰۵ و یکی از مهمترین تجهیزات آزمایشگاهی در آزمایشگاه‌های نفت‌خام است که در منطقه خارگ تعداد ۲ دستگاه در آزمایشگاه مرکزی و یک دستگاه در آزمایشگاه مجتمع درود ۳، همچنین یک دستگاه در آزمایشگاه مجتمع دریایی ابوذر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به نیاز واحد آزمایشگاه نفت منطقه خارگ؛ نمایندگی‌ها برای سرویس و تعمیر این دستگا‌ه‌ها هزینه‌های گزافی را مطالبه می‌کردند. به طوری که در حال حاضر برای خرید هر دستگاه جدید مبلغی حدود ۱۲ میلیارد ریال نیاز است که فرایند تامین بسیار زمان‌بر و عدم پشتیبانی کافی خدمات را نیز باید در نظر گرفت.

گفتنی است، دستگاه‌های سانتریفیوژ موجود در منطقه عملیاتی خارگ ساخت کشور آلمان و از باکیفیت‌ترین انواع سانتریفیوژ مورد استفاده در صنایع پزشکی و نفت و گاز است.

https://roydadnaft.ir/15209کپی شد!