رییس جمهور: ساخت نفتکش ایرانی برای ونزوئلا اثبات کارآمدی الگوی اقتصاد مقاومتی است

رئیس‌جمهوری گفت: ساخت و تحویل نفتکش ۱۱۳ هزار تنی به ونزوئلا، افزون بر اینکه به این کشور در دستیابی به هدف استقلال در حمل‌ونقل دریایی کمک خواهد کرد، اثبات کارآمدی الگوی اقتصاد مقاومتی است.

دومین نفتکش آفراماکس ساخت شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) که به سفارش ونزوئلا ساخته شده است، روز شنبه (۲۱ خردادماه) با حضور سیدابراهیم رئیسی و نیکلاس مادورو رؤسای جمهوری ایران و ونزوئلا تحویل شرکت نفت این کشور شد.

رئیسی در این مراسم با بیان اینکه تحویل این نفتکش را در روز میلاد امام هشتم به فال نیک می‌گیریم و صمیمانه از همه دست اندرکاران شرکت ایرانی صدرا تشکر می‌کنم، گفت: در شرایطی که دشمنان ایران و ونزوئلا تلاش می‌کنند با اعمال محدودیت‌های بسیار و تحریم‌های ظالمانه سد راه پیشرفت ملت‌های آزاد ایران و ونزوئلا شوند، تحویل نفتکش ۱۱۳ هزار تنی ساخته شده توسط مهندسان و صنایع کشتی‌سازی ایران به ونزوئلا، نمونه‌ای از ظرفیت‌ها و توانمندی بالای ایران در صدور خدمات فنی و مهندسی به جهان و اثبات کارآمدی الگوی اقتصاد مقاومتی است.

وی افزود: ساخت و تحویل این نفتکش که مورد تایید گروه فنی و مهندسی ونزوئلا نیز قرار گرفته است، افزون بر اینکه به دولت ونزوئلا در دستیابی به هدف استقلال در حمل‌ونقل دریایی کمک خواهد کرد، یکبار دیگر نشان می‌دهد که اراده و اتحاد ملت‌ها و دولت‌های مبارز و انقلابی بسیار قوی‌تر و کارآمدتر از تحریم آمریکایی‌هاست.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: از سوی دیگر ایران و ونزوئلا به‌عنوان دو اقتصاد مکمل و پشتیبان یکدیگر، از طریق تکمیل و مرتبط کردن زنجیره‌های تأمین در هر دو کشور قادر خواهند بود در جهت رفاه و توسعه ملت‌های خود حرکت کنند. این نوع همکاری مشترک، الگویی مناسب برای همه کشورهای در حال توسعه و مستقل است که ببینند می‌توان با همکاری و تعامل کارهای بزرگی انجام داد.

رئیسی تأکید کرد: دو فروند نفتکش‌ دیگر نیز در حال ساخت است که امیدوارم به‌زودی آماده تحویل به ونزوئلا شود.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا نیز در این آیین ضمن تمجید از ساخت این نفتکش اظهار کرد: ساخت نفتکش برای شرکت‌ دولتی نفت ونزوئلا، برنامه فرمانده چاوز برای تقویت صنعت نفت کشوربود، تا آن را در برابر کلیه تهاجم‌های خارجی خودکفا کند.

مادورو تأکید کرد: ساخت این کشتی مدرن و قوی، نشان از توانمندی و ظرفیت بالا، فوق‌العاده و تحسین‌برانگیز صنعتی جمهوری اسلامی ایران را دارد. ایران یکی از قدرت‌های نوظهور قرن ۲۱ است و ساخت این کشتی نیز از نشانه‌های عملی و مشخص این قدرت نوظهور است.

وی خطاب به رئیس‌جمهوری کشورمان گفت: از طرف ملت ونزوئلا و کلیه زنان و مردان و کارکنان و کارگران شرکت ملی نفت ونزوئلا، از شما بابت تحویل این کشتی تشکر می‌کنیم، این دستاورد بزرگی است.

https://roydadnaft.ir/15169کپی شد!